Првиот човек на ЦСКА со решение за кризата – продажба на пиво?

Андреј Ватутин не очекува да се вратат навивачите на трибините на спортските натпревари до наредната сезона, а можеби и подолго.

Претседателот на рускиот кошаркарски клуб предлага внатре во спортските арени да започне продажба на пиво.

На тој начин клубовите би можеле да дојдат до додатни приходи кои ќе им бидат неопходни поради кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус.

Андреј Ватутин не очекува да се вратат навивачите на трибините на спортските натпревари до наредната сезона, а можеби и подолго.

А штом ќе се вратат назад, клубовите и лигите ќе треба да најдат начин барем донекаде да ги надоместат загубите.

На спортските клубови и лигите ќе им биде потребна поддршка од државата, но не се потребни субвенции. Ни требаат прави закони, како на пример враќање на продажбата на пиво во спортските арени. Потребни ни се повеќе можности да заработиме – рече Ватутин за „Sport.ru“.

Прочитајте и...  Дупјачанец: Многу значи за Металург да игра против силни европски екипи!

Руските власти минатата есен предложија измена на законот со кој ќе се дозволи пивото да се продава на фудбалските стадиони, но не беше усвоено.

Инаку, во поголемиот дел од Европа е забранета продажба на алкохолни пијалоци на кошаркарски натпревари, а во фудбалот ситуацијата е малку поинаква.

Поврзани вести

Алиоски од клупата го гледаше поразот на Лидс! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пирло: Дибала е голем шампион и наскоро ќе биде на терените!

Слободен печат

Ѓоковиќ го стигна Надал и запиша нов рекорд

Слободен печат

Лацио повторно во ЛШ: УЕФА потсети на мајсторијата на Пандев против Реал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голманот на Евертон без казна за повредата на Ван Дајк!

Слободен печат

Солскјер изненади со списокот на играчи пред дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар