Протестираа жителите на Автокоманда, се појави и градоначалникот Стефковски

Фото: Општина Гази Баба

„Барањата на граѓаните на Автокоманда се и мои барања“, рече вечерва градоначалникот на Гази Баба Бобан Стефковски, кој на повик на граѓаните се приклучи на протестот на жителите на Автокоманда, кои бараат да се вратат на старото греење, откако без да бидат прашани беа приклучени на друга опција.

Граѓаните се незадоволни поради тоа што досегашното „железарско“ парно, со кое имаа греење 24 часа, е префрлено на „ЕСМ снабдување“.

Од „ЕСМ“ потврдија дека од денеска жителите на Автокоманда се потрошувачи на „ЕСМ снабдување“, исто како и со останатите топлани, и овие потрошувачи ќе бидат преземени од „ЕСМ енергетика“. Тие понатаму ќе добиваат фактури од „ЕСМ снабдување“, за што ќе треба да склучат договор со новиот снабдувач.

„Не може Владата и АД Енергетика да го променат снабдувачот со топлинска енергија во Автокоманда без да ги прашаат корисниците. Очекувам да се прифатат барањата на граѓаните и АД Енергетика повторно да биде снабдувач за домаќинствата во Автокоманда“, рече Стефковски на протестот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот