„Признавам, виновен сум“: Бил Гејтс жали само за една пропуштена можност

Коосновачот на компанијата „Мајкрософт“ изјави негова е вината тоа што компанијата ја пропуштила можноста навреме да го развива Windows Mobile (пандан на најкористениот оперативен систем кај компјутерите), за тој да стане основен оперативен оперативен систем за мобилните телефони и таблети, пренесе „Б92“.

Главна причина за тоа, според неговите зборови, бил антимонополскиот случај кој во тој период против „Мајкрософт“ го водеше американското Министерство за правда, нешто на што компанијата тогаш била главно посветена.

Таа тужба имала многу лошо влијание на „Мајкрософт“, бидејќи компанијата не можела да се фокусира на креирање на оперативен систем за мобилни телефони, рече Гејтс во интервју за „Њујорк тајмс“.

Тој смета дека тоа е главната причина зошто денес на мобилните телефони доминира оперативниот систем Андроид наместо Windows за мобилен. Поради таа тужба во „Мајкрософт“ не успеале да го подготват (неименуваниот) оперативен систем за компанијата „Моторола“.

Прочитајте и...  Заев: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме

Се претпоставува дека станува збор за моделот „Мото дроид“ од 2009 година, прв Андроид уред кој компанијата „Моторола“ го создаде. Тој телефон имаше големо влијание во популаризацијата на Андроид во САД.

Бил Гејтс вели дека „Мајкрософт“ биле близу до моментот Windows Мobile да „побдеи“, но смета дека самиот тој не посветил доволно внимание и дека ја пропуштил можноста.

„Микрософт“ задоцниле само три месеци, а да успееја да го завршат оперативниот систем малку порано, сигурен е дека „Моторола“ ќе се одлучела за нивниот систем. Меѓутоа, Андроид ја искористи својата шанса и денес луѓето речиси и да не знаат што е Windows Mobile.

Прочитај повеќе

Трамп од Рашмор со пораки на раскол и повик за културна војна против неистомислениците

Слободен печат

Заев: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме

Слободен печат

Филипче: Болницата во Кавадарци пример за одговорно работење (ФОТО)

Слободен печат

Болсонаро го одобри законот за задолжително носење маска на јавни места

Слободен печат

Изработен прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што сè спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ново жариште во Италија: Се вратил од Косово и место да седи во самоизолација, правел забава

Слободен печат

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Слободен печат

Вице Заев: Објавените разговори се рекла-кажала лаги од трети лица

Слободен печат

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Слободен печат

На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Слободен печат

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Слободен печат