Природни лекови против затнат нос, пробајте – делуваат

Ниските температури и сезоната на грипови очекувано можат да предизвикаат „затнат“ нос кој пак ни создава нервоза поради отежнатото дишење.

Не посегнувајте веднаш по капки за нос зашто постојат многу делотворни природни начини за да го отнете носот.

Истуширајте се со врела вода – Ќе ви помогне да ги исчистите дишните патишта и да го „отнете“ носот. Затворете ја вратата на бањата за да ја зачувате топлината и да ја зголемите температурата, речиси како во сауна. останете половина час под тушот, под млаз жешка вода или во када напонета со жешка вода. Благодарение на интензивната топлина и пареа веднаш ќе се чувствувате подобро.

Есенцијални/етерични масла – Одберете етерично масло од еукалиптус, лаванда или нане, па истурете неколку капки во кадата наполнета со топла вода во која претходно сте ставила морска сол и содабикарбона. Оваа купка е суперделотворна против затнат нос.

Прочитајте и...  Марија од „Ај Кју“ не престанува да изненадува: Овојпат позира во проѕирен фустан без градник под него! (ФОТО)

Топол планински чај – најдобро ако е природен. Пијте од топлиот чај бавно, голтка по голтка, вдишувајќи од пареата. Ваквото конзумирање ќе го смири воспалението и ќе помогне да се исчисти носот. Камилицата исто така е корисна, како и свежиот рузмарин, но не е за оние кои имаат низок крвен притисок.

Исфрлете ги млечните производи од исхраната – Прекумерниот внес на млечни производи влијаат на производството на слуз. Ако носот ви е затнат, заборавете извесен период на нив. Конзумирајте што повеќе супа од сезонски зеленчук и природни сокови од цитрусни овошки.

Инхалирање – Зовријте вода во која сте ставиле морска сол. Покријте ја главата со крпа и правете длабоки вдишувања за да ја вдишите пареата. За поинтензивен ефект додадете во водата и есенцијално масло од еукалиптус.

Прочитајте и...  Дваесет цитати на Лав Николаевич Толстој: Најголемиот романсиер на светската литература!

Зачини – Лутата пиперка, куркумата и ѓумбирот се сојузници на благосостојбата. Подгответе јадење од зеленчук, жешка супа или чај од билки и искористете ја моќта на зачините за да го исчистите носот, но и за да го стимулирате имунолошкиот систем.

Прочитај повеќе

Поранешното момче на Луна за нејзината свршувачка: Нема потреба да и честитам! (ФОТО)

Васко Спасоски

Децата во Кина не знаат што се табла и креда: Погледнете ја напредната технологија во училиштата! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Македонската естрада е побогата за уште една млада пејачка: Слушнете како пее Лара Иванова! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Убиецот на Џон Ленон јавно ѝ се извини на Јоко Оно: Го направив тоа поради славата!

Слободен Печат

Изгубил на изборите, а бил единствен кандидат: Најневообичаената трка за градоначалник во Италија!

Слободен Печат

Џастин Бибер е среќен човек: Погледнете како изгледа неговата сопруга во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дара Бубамара „грми“ во бикини, па доби интересен коментар: „Ти си кралица, но на Фотошопот“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Дваесет цитати на Лав Николаевич Толстој: Најголемиот романсиер на светската литература!

Слободен Печат

Познатата српска пејачка ги брише тетоважите: Ќе се изненадите која е причината за оваа нејзина одлука! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дејвид Бекам беше модна катастрофа на ревијата на својата сопруга: Викторија ги доби сите пофалби! (ФОТО)

Слободен Печат

Ова е најкористената работа во вашата кујна која е идеална за развој на бактерии: Погледнете како на природен начин да ја исчистите!

Слободен Печат

Песната со која Брајан Адамс го освои светот: Дванаесет седмици беше број еден на листите! (ВИДЕО)

Слободен Печат