Претседателот и премиерот на Романија се согласија: Најдобро е да има предвремени избори

Малцинската влада на Орбан дојде на власт на почетокот на ноември откако беше “урнат” претходниот владин кабинет на социјалдемократите преку гласање недоверба на владата, по три години минати во власта.

Романскиот премиер Лудовик Орбан денеска изјави дека ќе се залага предвремените избори во земјата да се одржат до средината на годината.

Малцинската влада на Орбан дојде на власт на почетокот на ноември откако беше “урнат” претходниот владин кабинет на социјалдемократите преку гласање недоверба на владата, по три години минати во власта.

Либералната партија на Орбан во моментов води во истражувањата на јавното мнение, но Социјадемократската партија и натаму е најголемата партија во земјата и има најмногу парламентарни места.

Предвремените избори можат да бидат распишани само доколку парламентот во рок од 60 дена одбие два предлога по ред на премиерот.

Аналитичарите наведуваат дека таквиот подвиг би бил исклучително тежок во расцепканиот и поларизиран парламент.

Прочитајте и...  Руската православна црква жали поради одлуката на турскиот суд за Света Софија

-Да бидам јасен, претседателот Клаус Јоханис и јас одлучивме дека предвремените избори се тоа што е најдоброто за Романија – рече Орбан пред новинарите по средбата со претседателот.

Тој кажа дека минатите европски и претседателски избори покажаа дека Романија веќе не ги сака социјалдемократите во власта.

-Со парламентот во моментов доминираат социјалдемократите, кои делуваат како сопирачка за владата и неопходно е граѓаните да ги избираат своите претставници, кои ќе бидат огледало на нивните желби – рече Орбан.

Прочитај повеќе

Димитров и Царовска возеа велосипеди низ Скопје: Возиме сите напред кон ЕУ, таму каде што припаѓаме (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Не смееме да дозволиме да ја прокоцкаме шансата што заедно ја создаваме овие три години (ВИДЕО)

Слободен печат

Андреевски: Непотизам на дело, таткото и синот Мицкоски преку Машински факултет наплатиле илјадници евра од проекти од државната ЕЛЕМ

Слободен печат

Николовски тврди дека семејството Заеви се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави

Слободен печат

Спасовски: Секое гласање за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Филипче: Во јули лиценцирани 66 доктори на медицина, половината од нив изразија желба да работат со ковид пациенти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Што снимаш ти мајмуне- нападната новинарската екипа на Ал Џезира (ВИДЕО)

Слободен печат

Два нови случаи на коронавирус во Кавадарци

Слободен печат

Вучиќ за Ројтерс: Се исплатеа напорите на Германија и Франција, прва релативно оптимистична вест (ФОТО)

Слободен печат

Со европски пари си правеле партиски собир, ВМРО-ДПМНЕ негира, но ќе докажеле после избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Иван на кого му беше трансплантирано срце заминува на домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Доставени картичките за „зелена нафта” во Струмичкиот регион

Слободен печат