Претседателот и премиерот на Романија се согласија: Најдобро е да има предвремени избори

Малцинската влада на Орбан дојде на власт на почетокот на ноември откако беше “урнат” претходниот владин кабинет на социјалдемократите преку гласање недоверба на владата, по три години минати во власта.

Романскиот премиер Лудовик Орбан денеска изјави дека ќе се залага предвремените избори во земјата да се одржат до средината на годината.

Малцинската влада на Орбан дојде на власт на почетокот на ноември откако беше “урнат” претходниот владин кабинет на социјалдемократите преку гласање недоверба на владата, по три години минати во власта.

Либералната партија на Орбан во моментов води во истражувањата на јавното мнение, но Социјадемократската партија и натаму е најголемата партија во земјата и има најмногу парламентарни места.

Предвремените избори можат да бидат распишани само доколку парламентот во рок од 60 дена одбие два предлога по ред на премиерот.

Аналитичарите наведуваат дека таквиот подвиг би бил исклучително тежок во расцепканиот и поларизиран парламент.

Прочитајте и...  Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

-Да бидам јасен, претседателот Клаус Јоханис и јас одлучивме дека предвремените избори се тоа што е најдоброто за Романија – рече Орбан пред новинарите по средбата со претседателот.

Тој кажа дека минатите европски и претседателски избори покажаа дека Романија веќе не ги сака социјалдемократите во власта.

-Со парламентот во моментов доминираат социјалдемократите, кои делуваат како сопирачка за владата и неопходно е граѓаните да ги избираат своите претставници, кои ќе бидат огледало на нивните желби – рече Орбан.

Поврзани вести

Данска издаде дозвола за гасоводот Северен тек 2

Слободен печат

Азербејџанците го возвраќаат ударот: Уништивме 200 тенкови и оклопни возила на ерменската армија

Слободен печат

Ерменија: Соборени три авиони и еден хеликоптер на Азербејџан

Слободен печат

Либан се обрати до Интерпол во врска со експлозијата во Бејрут: Издадени потерници по двајца Руси

Слободен печат

Зибери: Имав тешки симптоми на ковид-19, да бидеме со отворени очи, претпазливи и мерките да се почитуваат (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјална Софија го присвојува 24-ти мај: Кирилицата е бугарска азбука, а Кирил и Методиј се Бугари

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

Поради продажба на оружје на Азербејџан: Ерменија го отповика својот амбасадор во Израел

Слободен печат

Макрон со обвинување: Турција испратила сириски џихадисти во борбите во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Истражување на Универзитетот Корнел во САД: Доналд Трамп е најголем дезинформатор за ковид-19

Слободен печат

Ердоган контра САД, Русија и Франција: Не се мешајте во судирот во Нагорно-Карабах, 30 години го занемарувавте проблемот

Слободен печат

Албанија: Над 8.000 илегални мигранти за девет месеци, 20 отсто побарале азил

Слободен печат

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат