Преку 2.000 нови случаи на коронавирус во Шпанија

epa08293003 Sanitary personnel prepare to take care of a patient at the Igualada Hospital in Igualada, Barcelona, Spain, 13 March 2020, during the first day of a forceful closing of the resiential areas of Igualada, Vilanova del Cami, Santa Margarida de Montbui y Odena due to the crisis of coronavirus. Spanish Prime Minister Pedro Sanchez announced the state of emergency in the country starting 14 March to contain the spreading of the virus. The Spanish Health Ministry has confirmed at least 3,000 COVID-19 cases in Spain and 84 dead so far. EPA-EFE/Susanna Sáez

Според официјалните податоци објавени денеска, во Шпанија се регистрирани уште 301 смртен случај на коронавирус, па сега има вкупно 23.822 починати.

Регистрирани се повеќе од 2.000 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, односно позитивни резултати имале 2.706 луѓе.

Шпанската влада ќе објави денеска насоки за олеснување на мерките за ограничување на движењето по седум недели.

Властите ги повикуваат граѓаните да бидат одговорни и да го почитуваат социјалното дистанцирање, откако се забележани гужви на шеталиштата и плажите.

Видео на денот