Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не сакаат Армија на Северна Македонија, ама сакаат плати од Собрание на Северна Македонија

Законот за одбрана денеска ќе се најде пред пратениците. Од владејачката партија ја повикаа опозицијата да го поддржи вовој закон, со цел, како што истакнаа, да се заокружи целосно процесот за влез на земјава во НАТО.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски за „Слободен печат“, вели дека иако немаат забелешки на текстот за Законот за одбрана, нема да гласаат, затоа што во него пишувало Армија на Република Северна Македонија.

– Ние баравме во ова законско решение да не биде променето името на АРМ во Армија на РСМ. Следејќи го континуитетот за она што го зборувавме за уставните измени, слушајќи го гласот на народот од референдумот и на припадниците на АРМ, ова политичко решение на СДСМ е неприфатливо за ВМРО-ДПМНЕ – вели Мицевски.

Од друга страна, собраниски извори за „Слободен печат“ велат дека ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на предвремените парламентарни избори продолжува да манифестира двојни аршини. Додаваат дека опозицијата ја користи секоја ситуација за да ќари некој глас повеќе, па дури и за НАТО иднината. Прашуваат, зошто на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, не им пречи да земаат плата од Собрание на Република Северна Македонија, а им пречат измените во Законот за одбрана кои се однесуваат на усогласување со  НАТО стандардите каде пишува Армија на Република Северна Македонија.

Прочитајте и...  Иванов: Нови избори не се опција, Костов: Се одбегнува ВМРО-ДПМНЕ, партија втора по ред со доделена легитимна моќ

Потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, за „Слободен печат“ вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема ниту морално, ниту етичко право да дава било какви предлози во врска со НАТО. Тој посочува дека ќе се гласа за Законот за одбрана кога власта ќе обезбеди двотретинско мнозинство.

– Од една страна велат дека се за НАТО, а за главниот, Законот за одбрана со кој се регулира односот со НАТО, (дека нападот врз една една членка е напад врз НАТО), нема да гласаат. Јас лично мислам  дека ниту  Христијан Мицкоски ниту  ВМРО-ДПМНЕ немаат право да поставуваат услови поврзани со НАТО. Кога се носеа најтешките одлуки, уставните измени за името, се обидоа да си играат со квази патриотизам и популизам – вели Мисовски.

Прочитајте и...  Костовски: Не ја ставајте во овој вител министерката Ангеловска, бидејќи таа е стар клиент на банката

Мисовски ја повика опозицијата да се одважи и да гласа за Законот за одбрана.

Неодамна министерката за одбрана Радмила Шеќеринска рече дека ќе биде неодговорно да зборуваме за ратификација, а да не си ја завршиме домашната задача. Ова особено се однесува на ВМРО-ДПМНЕ, рече вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска.

– Ако зборуваме, ако се залагаме за членство во НАТО, ако се радуваме за тоа дека најпосле државава го реализираше својот тридецениски сон, ги повикувам да направат барем едно нешто за нашето НАТО членството, а тоа е да го поддржат законот за одбрана, кој ќе ни даде шанса ако не дај Боже ни треба, да можеме да се потпреме на НАТО, и кој ги вградува принципите на колективна безбедност во нашиот закон – рече Шеќеринска.

Прочитајте и...  Целта на пристапот на широко тестирање е рано откривање на поголем број на случаи, вклучувајќи ги и асимптоматските носители на Ковид-19

Владата е уверена дека ратификацијата на НАТО протоколот ќе ја заврши навреме, пред распуштањето на Собранието најавено за 11 февруари.  Неодамна премиерот Зоран Заев рече дека добил уверување од шпанскиот колега Педро Санчез дека ратификцијата од страна на Мадрид ќе се случи многу брзо по формирање на шпанската Влада, и оти процесот во шпанското Собрание ќе финишира на почетокот од 2020 година.

 

 

Прочитај повеќе

Во Охрид 78 активни случаи на коронавирус, во Струга двојно повеќе

Слободен печат

ЕВН донира возило за подобрување на сервисот на уличното осветлување во Берово

Слободен печат

Хаџиев за МИА: Од ФОД ќе бидат обесштетени депозитите на 99,4 проценти од физичките лица – депоненти во „Еуростандард банка”

МИА

Еуростандард банка нема обврски кон Комерцијална банка

Слободен печат

СДСМ: Продолжуваат консултациите за коалициски договор со ДУИ

Слободен печат

Интервју со Илија Адамоски: На пензионерите им треба правен лек – лекс специјалис!

Мендо Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВМРО ДПМНЕ пред Уставен суд ќе го спори мандатот на Заев

Слободен печат

Македонска банкарска асоцијација уверува дека банките и штедилниците се сигурни и стабилни

Слободен Печат

Луѓето кои ја преболеле короната имуни се три месеци!

Васко Спасоски

Русија почна да ја произведува вакцината против Ковид 19

Слободен печат

Се обиделе да пренесат мигранти низ Македонија, меѓу кои деца од Сирија, Пакистан и Авганистан

Слободен печат

Пронајдена марихуана во автокампот ,,Градиште”

Слободен печат