14 C
Скопје

Поскапеа дел од цигарите од 5 до 10 денари, ќе поскапат и во јули

Дел од цигарите во продавниците поскапеа од 5 до 10 денари. Така цигарите „жаде“ и „лаки страјк“ од 95 денари за кутија, сега се продаваат по 100 денари,  а цената на „ротманс“ се зголеми од 100 на 110 денари.

Дистрибутерите на цигари велат дека зголемувањето на цените на домашниот пазар се должи на тоа што производителите ги зголемиле цените.

– Цигарите со кои ние работиме поскапеа 5 денари, како резултата на зголемената цена од добавувачите и ова поскапување не се должи на зголемена акциза, таква нова корекција може да се очекува во  јуливелат од „Еуротабак“.

Според Законот за акцизи, акците за цигарите постепено се зголемуват во периодот од 2013 година до 2023 година. Акцизата на цигари сега изнесува 2,453 денари по парче (тежина по парче е просечната тежина на 1.000 парчиња без филтер и додаток) и 9 проценти од малопродажната цена по кутија.

Прочитајте и...  Димитров: Им благодариме за солидарноста на пријателска Австрија, останатите земји членки и ЕК

На 1 јули, ќе има ново зголемување на цените на сите цигари, и тоа ќе биде резултат на зголемувањето на акцизата.

„Од 1 јули 2016 година заклучно со 1 јули 2023 година  стапките на наспецифичната и на минималната акциза на цигарите се зголемуваат за 0,20 денари по парче на 1 јули во секоја година“, информират од Министерството за финансии.

Поврзани вести

Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство

Слободен печат

Царовска: Родителот кој смета дека неговото дете нема да може да учи електронски ќе може да си го испечати учебникот

Слободен печат

Спасовски: Со координирана акција и активна меѓународна соработка до справување со глобалните безбедносни ризици

Слободен печат

Џорџ В. Буш ја критикува Републиканската партија на САД

Слободен печат

Социјалдемократите го слават денот на канабисот и жалат за бавната легализација

Слободен печат

Франција прва што ќе го тестира „ковид сертификатот”

Слободен печат

Остави Коментар