ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Сите странци во Португалија кои побарале дозвола за останување во оваа земја ќе добијат статус на постојани резиденти почнувајќи од овој понеделник, па најрано сѐ до 1 јули, пишува „Ројтерс“.

Оваа мерка е донесена за во време на пандемијата на коронавирусот мигрантите да имаат пристап до јавните сервиси. Пријавените, вкучително и барателите на азил, мораат само да пружат доказ за барањето за да можат да го користат националниот здравствен систем, да имаат работни олеснувања, да можат да отворат банковни сметки и да склучуваат договори за наем.

– Не би било дозволено на луѓето да им биде ускратено правото на здравствените и јавни сервиси, бидејќи нивните барања сѐ уште не се процесуирани. Во овие невообичаени времиња, правата на мигрантите мораат да бидат загарантирани – рече Клаудиа Велосо, портпаролка на португалското МВР.

Прочитајте и...  Управните служби на МВР со ново работно време во пресрет на годишните одмори

Инаку, во Португалија досега се пријавени 5.170 случаи на заразени со коронавирус, а 100 луѓе почнаа од последиците на Ковид-19. Властите врвот на заразата го очекуваат на крајот на мај.

Не е познато колку лица се во процес на барање на азил, но според официјални податоци од 2019 година во Португалија имало 580.000 мигранти, а на 135.000 им е одобрено останување во земјата. Најголем дел од нив доаѓаат од Бразил, а потоа следат мигранти и од Романија, Украина, Велика Британија и Кина.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат