Поради ерупција на вулкан евакуирани 15.000 луѓе – Слободен печат
ВестиПланета

Поради ерупција на вулкан евакуирани 15.000 луѓе

Како што пренесуваат светските агенции, дошло до ерупција на вулканот Улавун на островот Манам  и засега нема податоци за евентуални повредени.

Поради ерупција на вулкан во Папуа Нова Гвинеја, 15.000 луѓе се евакуирани, соопштија денеска хуманитарните служби.

Како што пренесуваат светските агенции, дошло до ерупција на вулканот Улавун на островот Манам  и засега нема податоци за евентуални повредени.

Меѓутоа, од ерупцијата се уништени куќи, плантажи и извори на вода, поради што локалното население остана без храна и вода.

Поради големи облаци од пепел, во прекин се и летовите на регионалните линии.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close