Tag : пепел

Вести Свет

Ерупција на вулканот Синабунг во Индонезија

Слободен печат
Вулканот Синабунг на индонезискиот остров Суматра денеска исфрли поголема количина вулканска пепел 5.000 метри во височина. Никој не е повреден во ерупцијата, соопшти Центарот за...
Вести Свет

Ерупција на вулканот Попокатепетл во Мексико: Исфрлен пепел во височина до три километри

Слободен печат
Мексиканскиот Национален центар за спречување на природни катастрофи „Cenapred” информира за ерупција на најголемиот вулкан Попокатепетл. Столбот од пепел што се кренал достигнал височина од...
Вести Свет

УКРАДЕНИ ПОСМРТНИТЕ ОСТАНКИ НА МАХАТМА ГАНДИ: Крадците на портретот од таткото на индиската нација оставиле срамна порака

Слободен печат
Крадци украле дел од посмртните останки на Махатма Ганди на 150. годишнината од неговото раѓање. Пеплта е украдена од меморнијалниот центар во Индија, каде се...
Вести Свет

Се активираше вулкан на островот Јава

Слободен печат
Вулканот Тангкубан Параху денеска се активира и исфрли пепел неколку стотина метри во висина, по што е издадено предупредување за опасност. Поради активирањето на вулканот...
Вести Свет

Поради ерупција на вулкан евакуирани 15.000 луѓе

Слободен печат
Поради ерупција на вулкан во Папуа Нова Гвинеја, 15.000 луѓе се евакуирани, соопштија денеска хуманитарните служби. Како што пренесуваат светските агенции, дошло до ерупција на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВУЛКАН ИСФРЛУВА ПЕПЕЛ ВО ПОЗНАТО ЛЕТУВАЛИШТЕ ЗА БОГАТАШИ: Десетина села покриени со пепел (ВИДЕО)

Слободен печат
На островот Бали во Индонезија дојде до ерупција на вулкан, поради што се откажани поединечни летови до Австралија, соопштија функционерите. Вулканот Агунг исфрлал лава, а...