Помпео побара укинување на таксите за стоките од Србија

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, се сретна со претседателот на Косово, Хашим Тачи.

На средбата Помпео изјави дека очекува од Косово укинувањето на таксите за српските продукти и искористување на добриот моментум креиран после потпишувањето на документите за обновување на авионскиот и железничкиот сообраќај, како и за завршување на изградбата на автопатот Белград-Приштина.

Потпаролот на Државниот Стејт Департмент, Морган Ортагус, преку соопштение изјави дека секретарот Помпео на средбата во Вашингтон со претседателот на Косово, Хашим Тачи, го потврди силниот партнеритет помеѓу САД и Косово, и подршката за едно невзависно и суверено Косово.

-Секретарот Помпео исто така, ја истакна поддршката на САД за Специјалниот суд, чија работа е од витално значење за да се донесе правда за жртвите и да се зацврсти правната држава во Косово- се вели во соопштението.

Прочитајте и...  Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат