ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА

Антивладин протест, повика ВМРО-ДПМНЕ на фејсбук

Антивладин протест за 2 јуни во 20 часот, најавија ВМРО-ДПМНЕ на фејсбук. Овој антивладин протест се најавува подолго време, но неодамна беше утврден датум за...
video

Гаши: Името треба да биде прифатливо за сите етнички заедници

Јас сум Албанец, но многу ми е битно како ќе се вика државата и сакам да се  видам себеси во името, симболите и химната...

Нова демократија: Ципрас очигледно смета дека е победа името „Илинденска Македонија”

Критики до грчкиот премиер упатија од опозициската Нова демократија, по изјавата на Алексис Ципрас од Солун дека Владата не дава име, туку се стреми...

Колев: Револуционерна е идејата за заеднички дипломатски претставништва на Македонија и на Бугарија

Револуционерна е идејата за заеднички дипломатски претставништва на Македонија и на Бугарија, изјави претседателот на ГДУ, Петар Колев. -Искрено сметам дека идејава треба да биде...

Ципрас до Бутарис: Тоа што не те убива, те прави посилен

Тоа што не те убива те прави посилен, му рече грчкиот премиер на солунскиот градоначалник на почетокот на нивната средба во Солун, во врска...

Ѕанакопулос: Постојат политички и технички предуслови за договор

Ерга омнес, уставна ревизија и име од предлозите на Нимиц се темите на преговарачката маса во Њујорк, според министерот без ресор и портпарол на...

Ципрас од Солун: Ако добиеме одредница пред Македонија ќе биде голема победа за нас

Во преговорите не одиме да дадеме нешто, да го дадеме името Македонија, како што тврдат некои, одиме да земеме назад нешто што е дадено...

Претседателот на Собранието Џафери во Тирана на 15. Средба на југоисточна Европа

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, од денеска до 27 мај, ќе учествува на 15-тата Средба на југоисточна Европа што ќе се...
video

Џафери: Не се оптеретувам со зборовите на Шешељ

Не се оптеретувам со зборовите на Шешељ, рече Џафери на прашањето на новинарката како ја коментира изјавата на лидерот на Српската радикална партија, Војислав Шешељ,...

Заврши денешната рунда разговори за името во Њујорк, утре нова средба и изјави

По шест часа разговори зад затворени врати во седиштето на ОН во Њујорк, предмалку заврши средбата на министерите за надворешни работи на Македонија...

Не пропуштајте

Придружете ни се Facebook