ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА

На Грците е да понудат, наше е да размислиме

Проблем е тоа што кога зборот Македонија ќе се транскрибира на англиски јазик, тогаш буквата „ј“ ќе се претвори во „ж“, па целиот збор...

Џафери до координаторот на пратеничката група на ДУИ: Ејуп каде ти се пратениците?

По две недели пауза, Собранието денеска одржа пленарна седница на која пратениците гласаа за осум закони по скратена постапка, но со потешкотии во обезбедувањето...

Предлогот „Нова Македонија“ е штетен и не смее да се прифати

Документот што ќе го донесе грчкиот министер Никос Коѕијас е испишан на 20 страници и се однесува на името и на она што произлегува...

Бакојани: Бараме пакет решение што ќе го прифати целата меѓународната заедница

Решението треба да биде прифатено од целата меѓународна заедница и од оние земји што билатерално го користат името Македонија, вели поранешната шефица на грчката...

Ципрас и Меркел телефонски разговарале за спорот со името

Грчкиот премиер Алексис Ципрас имал телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, а една од темите било и прашањето со името, соопштуваат од кабинетот...

Пет екс членови на ДИК ќе добијат апанажа

Александар Чичаковски, Виолета Дума, Силвана Бонева, Игор Милев и Субхи Јакупи, кои поднесоа оставки од своите позиции во ДИК, ќе добијат апанажа. Собраниската комисија за...

ВМРО-ДПМНЕ бара парите за дислокација на галиите да се пренаменат за Универзална сала

Од опозициската партија велат дека е иронија што Шилегов вооптшо размислува да ги дислоцира или руши галиите, додека Универзална сала уште не работи, бидејќи...

Милошоски обвинува дека власта планира да го опструира изборот на нови членови на ДИК

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски обвинува дека извршната власт планира да го опструира изборот на нови членови на Државната изборна комисија. „По однос...

Грчки медиуми: „Бомба” од Заев – за идентитетот не се преговара

Оптимизмот од македонскиот премиер за решение на името до јули и изјавата дека идентитетот не е една од седумте точки за кои што се...

Љубчо се враќа во ВМРО-ДПМНЕ?

Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ веќе имало неколку начелни средби со Љубчо Георгиевски и членовите на неговата партија ВМРО-НП, на која се разговарало за можното...

Не пропуштајте

Со „Нова Македонија“ пак сме во старата каша

Голема победа за Грција ќе биде ако Коѕијас успее во Скопје да го наметне предлогот „Нова Македонија“, информираат грчките медиуми, но домашните политички аналитичари...

Придружете ни се Facebook