8 C
Скопје

Политичка одговорност: Невини 16 години

На средината од месецов, едно момче на 16-годишна возраст загина во Софија како резултат на лошата инсталација на еден нелегален објект во центарот на градот. За тоа никој не презема одговорност

Шеснаесет години е ужасно многу време во политиката. Тоа се четири претседателски мандати во САД и половина од бугарската транзиција по комунизмот. За првите 16 години откако стана независна земја, економијата на Сингапур порасна 14 пати. За четири пати помалку време, Грузија успеа целосно да ги реформира своите даночни и полициски служби.

Деценија и пол не е доволна за ГЕРБ да почне – и особено Јорданка Фандакова, градоначалничката на Софија – да ја преземе вината за она што се случува во Софија. Секој веќе знае дека нелегален електричен кабел уби дете во центарот на градот. На специјалната прес-конференција свикана еден ден подоцна, откако БСП побара нејзина оставка, Фандакова детално објасни дека нејзиното раководење со градот нема никаква вмешаност во трагичниот инцидент. Виновни беа електрокомпанијата ЦЕЗ и регионалниот градоначалник на „Тријадица“ (кој, згодно, е од Демократска Бугарија и на функцијата исто така беше избран пред една година и три месеци).

Прочитајте и...  Абортус со лекови отсега достапен на скопската Клиника за гинекологија и акушерство

Да бидеме јасни: павилјонот каде што се случи трагедијата постои 10 години. Никогаш не е легализиран, но работи. Плаќа кирија во државната болница, доби дозвола од државната Агенција за безбедност на храна да продава ореви, добива документ од тогашната регионална администрација (предводен од ГЕРБ), со кој се поврзува со ЦЕЗ, ги плаќа сметките за струја. Кабелот поминува низ општинскиот имот – околу семафори и тротоари, како и низ општинската шахта. Парите од закупнини одат во буџетот на градската управа, а не во канцеларијата на регионалниот градоначалник.

Ова се еден куп институции во една земја и град, водени од една партија и една личност. За сето ова да биде можно, еден куп закони, прописи, инспекторати, ги затворија очите пред многу години. Па дури и кога целата оваа менаџерска небрежност и разврат доведува до смрт, никој од овие луѓе, предводен од четирите мандати на градоначалникот на Софија, не е виновен.

Прочитајте и...  Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Непреземањето одговорност за ништо е дел од рецептот со кој Фандакова и ГЕРБ владеат со Софија толку долго. Патем, шеснаесет години, тоа е целиот живот на момчето што почина.

 

Преземено од „Капитал“ од Софија

 

 

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар