9 C
Скопје

Tag : ГЕРБ

Вести Македонија

ВИДЕО | Захари Христов од БСП: Да се избегне говорот на омразата, Комисијата треба да ја оставиме да си ја заврши работата

Слободен печат
Тешко е да се каже што ќе се случува во Бугарија во сегашната ситуација. ГЕРБ е пред тешка, скоро невоможна задача. Останува да видиме како...
Вести Регион Слајдер

ГЕРБ, кој освои најмногу гласови на парламентарните избори во Бугарија, ќе започне со избор на ново раководство на 11 мај

Слободен печат
Националното собрание на бугарската политичка партија ГЕРБ ќе избере ново раководство на 11 мај, пренесува бугарското издание „24 часа”. Како што јави дописникот на МИА...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Трудно формирањето на нова влада во Бугарија по парламентарните избори

МИА Агенција
Според прелиминарните податоци на социолошката агенција „Алфа Рисрч”, во новиот бугарски парламент влегуваат седум партии, јави дописникот на МИА од Софија. Според прогнозите, партијата на...
Вести Регион Слајдер

Анкета во пресрет на изборите во Бугарија на 4 април: ГЕРБ ја зголеми предноста пред опозициската БСП на седум отсто

Слободен печат
На две недели пред парламентарните избори во Бугарија, бугарската владеачка партија ГЕРБ го консолидира своето водство и покрај пикот на третиот бран од коронавирус. Дописникот...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

ГЕРБ води, но неизвесно е кој ќе владее

Ани Коџиванова/Капитал
Во пресрет на изборната кампања и еден месец пред денот на гласањето, ГЕРБ веќе има јасно водство пред бугарските социјалисти (БСП), а се најавува и...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Политичка одговорност: Невини 16 години

Слободен печат
Шеснаесет години е ужасно многу време во политиката. Тоа се четири претседателски мандати во САД и половина од бугарската транзиција по комунизмот. За првите 16...
Вести Регион

Владејачката ГЕРБ достави документи за учество на изборите во Бугарија: За прв пат настапува со коалиција

Илинка Иљоска
Првпат во својата 14-годишна историја, владејачката партија ГЕРБ достави документи за регистрација како коалиција за парламентарните избори во Бугарија, кои се закажани за 4 април....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Атанасоски за „Слободен печат“: Изборите во Бугарија не менуваат ништо

Соња Христовска Угриновска
Пет политички партии сигурно ќе влезат во идниот бугарски парламент, покажува најновата анкета на јавното мислење во Бугарија пред изборите на 5 април, но, според...
Вести Регион

Анкета во Бугарија: ГЕРБ на Борисов со предност од само 0,4 отсто во однос на БСП на Радев

Слободен печат
Доколку денеска се одржат избори во Бугарија, пет партии ќе влезат во идниот парламент, а ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов ќе има поддршка од 23,8...
Вести Регион

ГЕРБ: Бугарската влада нема да поднесе оставка

Слободен печат
„Изразуваме целосна поддршка за вчерашните постапки на полицијата, рече Тома Биков од владејачката бугарска партија ГЕРБ во изјава во име на пратеничката група. Според него,...