Покрај автомобили, VW ќе прави и електрични тротинети (ВИДЕО)- Слободен печат

Покрај автомобили, VW ќе прави и електрични тротинети (ВИДЕО)

Германскиот автомобилскиот концерн „Volkswagen“ освојува нов параз и со кинеска стартап компанија има во план да произведува електрични тротинети, пишува германски „Welt“.

Станува збор за пазар на кој се насочени и други производители на автомобили, како што е „BMW“ кој веќе произведува ваков вид возила.

„Volkswagen“ сака да профитира од се поголемата популарност на електричните тротинети и да влезе на пазарот на „микромобилкоста“. Според информациите на „Welt“, „VW“ во производството на електрични тротинети влегува со кинеската стартап компанија „NIU“.

Тие сакаат заедно да го произведуваат моделот „Streetmate“, кој беше претставен на минатогодишниот саем за автомобили во Женева.

Електричниот тротинет достигнува брзина до 45 km/h и максимално ќе може да помине 60 km со полна батерија.

„VW“ има големи очекувања од влезот на пазарот на електрични тротинети, и се проценува дека до 2030 година пазарот на електрични превозни средства ќе достигне обем од околу 450 милијарди евра, од кои една третнина во Европа.

Што се однесува до нивниот партнер, „NIU“ е искусна компанија, затоа што станува збор за фирма која е основана пред пет години и која досега на купувачите им има испорачано 640.000 eлектрични тротинети. Во Кина, „NIU“ има удел на пазарот од околу 40 проценти.

Во Германија, како што потсетува „Welt“, се уште нема генерално одобрување за електричните тротинети, а за одобрението се расправаат сојузната држава и покраините.

Во другите земји, меѓу кои и САД, тротинетите на струја веќе официјално се одобрени и многу омилени кај граѓаните кои минуваат кратки релации.

Прочитај повеќе

Тамара Тодевска водителка на MAC: „Очекуваме спектакл, ја славиме музиката и различноста“

Слободен печат

Марија Шерифовиќ ја преработи една од најубавите песни на Оливер Драгоевиќ (ВИДЕО)

Слободен печат

Расчистете веќе еднаш со сè што не ви одговара и тоа веднаш!

Слободен печат

Домашен путер

Еспресо

Хороскоп за 25 Јануари – Прочитајте што ве очекува оваа сабота!

Слободен печат

Виц на денот: Операција

Слободен печат

Остави Коментар

one + five =

Прочитај повеќе

Креаторката Кокев за Атиџе: Таквите жени не се трансформираат, може ние да се трансформираме учејќи од неа

Слободен печат

Палави слонови: Избегале од циркус за да си играат во снегот (ВИДЕО)

Слободен печат

Бизарната љубов на Салвадор Дали и Гала: Таа го направи и го уништи! (ФОТО)

Слободен печат

Девојката на Игор Карачиќ слави во Стокхолм: Македонката Душица објави селфи за финале! (ФОТО)

Слободен печат

Сè ќе ви оди од рака: Ако сте родени во овој знак, добро искористете го периодот од 25 јануари до 5 февруари!

Слободен печат

Џенифер Лопез не може да го дочека Супер Боул: Погледнете како се подготвува (ВИДЕО)

Слободен печат