1 C
Скопје

Почна најмасовната вакцинација против ковид-19 на планетава

Во Индија денеска почнуваа вакцинација против Ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници. Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Индискиот премиер Нарендра Моди уапти апел до граѓаните да не веруваат во „гласините за безбедноста на вакцината”. Но, не е познато дали Моди ќе се вакцинира како другите светски лидери, за да биде пример за граѓаните.

Претходно, индиската Влада соопшти дека министрите не се приоритет на почетокот од вакцинацијата.

Индија ја одобри вакцината на Универзитетот Оксфорд и британската комшанија АстраЗенека, како и индиската вакцина Бхарат биотек.

Прочитајте и...  Мутациите на ковид-19 земаат замав во Европа: Раст на бројот на новозаразени во минатата недела за девет отсто

Поврзани вести

За овој месец најавен старт на имунизацијата на населението: Вакцините на „Фајзер“ треба да стигнат во првиот квартал од оваа година

Слободен печат

Каналот на Трамп на Јутјуб ќе биде дозволен штом се намали ризикот од насилство

Слободен печат

Истражување во САД: За повеќето Американци, Кина е непријател или конкурент

Слободен печат

ПЕЦ: Досега починаа 840 новинари во светот од ковид-19

Слободен печат

Најмалку 64 политичари се убиени во Мексико во последните шест месеци

Слободен печат

Усвоeна Концепцијата за осново образование: Следува изработка на нови наставни програми

Слободен печат

Остави Коментар