По жестока расправија во Парламентот, Џонсон одби да поднесе оставка

Британскиот премиер Борис Џонсон/ Фото EPA-EFE/UK Parliament/Jessica Taylor

Британскиот премиер Борис Џонсон ги отфрли повиците на опозицијата да поднесе оставка поради присуството на забавите за време на заклучувањето, но прифати дека и за него важи правилото дека министрите треба да ги загубат своите работни места доколку свесно го доведуваат парламентот во заблуда, пишува Ројтерс.

Џонсон, кој во 2019 година го освои најголемото конзервативно мнозинство по повеќе од 30 години, е подготвен за одлуката која треба да биде донесена од страна на полицијата и вишиот државен службеник Су Греј, во врска со истрага за неколкуте забави на Даунинг стрит за време на заклучувањето во Англија. Тој пред парламентот рече дека не прекршил никакви правила.

Не беше веднаш јасно кога ќе бидат објавени резултатите од таа истрага на Греј, особено откако полицијата објави дека и тие се вклучуваат во истрагата.

Опозицијата бара одговори

Запрашан од лидерот на опозициската Лабуристичка партија Кир Стармер дали министерскиот кодекс, кој вели дека министрите кои свесно го доведуваат во заблуда парламентот треба да поднесат оставка, се однесува и на него, Џонсон рече: „Се разбира“.

„Ако го доведе во заблуда парламентот, тој мора да поднесе оставка“, рече Стармер во парламентот. „Дали сега ќе поднесете оставка?

„Не“, одговори Џонсон.

Тој рече дека не може да зборува за истрагите на наводните страни. Џонсон рече дека неговата влада е фокусирана на поттикнување на економскиот раст и  на украинската криза.

Изговорите на Џонсон

Џонсон даде различни објаснувања за забавите: прво рече дека не се прекршени никакви правила, но потоа се извини на британскиот народ за очигледното лицемерие на таквите собири.

Тој ги отфрли тврдењата дека бил предупреден за собирот за време на локдаунот каде на сопартијците им биле испратени пораки со натпис „донесете свој алкохол“ во 20 мај 2020 година и изјави дека мислел дека тие се само работен настан.

ИТВ во понеделникот објави дека Џонсон и неговата сега сопруга Кери присуствувале на забава со до 30 луѓе за неговиот роденден во кабинетот на Даунинг Стрит во јуни 2020 година, кога биле забранети собири во затворени простории.

Роденденската забава од сопругата може да биде „нокаутот“ за Џонсон

Видео на денот