Филипче: Почината пациентка од Струга немала коронавирус, но сепак е назначен нов директор

Министерот за здравство Венко Филипче одржа прес-конференција на која ги изнесе сите детали за новозаболените пациенти со коронавирусот и го честиташе почноправното челенство на нашата државата во НАТО Алијансата.

Пациентката од Струга која почина викендов, немала коронавирус, но назначен е нов директор на болницата, непосредно посмртно е земен брис, па кога ќе бидат готови ќе биде информирана јавноста, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

Тој и се заблагодари на досегашната директорка Славица Малеска Стојадиновиќ, која беше разрешена, поради тоа што на Инфективното одделение во болницата не била хоспитализирана 66-годишна пациентка од Струга, која потоа почина од коронавирус.

-Добрата вест е дека денеска се испишани девет пацинети од Клиниката за инфективни болести, кои имаат два последователни негативни тестови. Пациентите кои имаа полесна клиничка слика, веќе закрепнуваат, во наредниве денови очекуваме закрепнување и на други пацинети кои ќе бидат упатени на домашно лекување- рече Филипче.

Прочитајте и...  Гацов: На кого му следува платежна картичка и со колку пари, граѓаните ќе може да проверат на интернет со внесување на матичен број (ВИДЕО)

Министерот информираше за нов смртен случај, за 71-годишен пациент од Дебар, пацинет кој има коморбидитети.

-Потврдени се нови 26 случаи на пациенти со коронавирусот. Со ова вкупната бројка на заболени изнесува 285- рече Филипче.

Примени се осум нови пациенти на Клиниката за инфективни заболувања, сега има вклупно 47 хоспитализирани, на механичка вентилација се поставени тријца пациенти, а на кислородна поддршка дополнителни девет пацинети.

Прочитај повеќе

Алијансата на Албанците ја повикува Антикорупциска да реагира на недоличното однесување на функционерите на ДУИ

Слободен печат

Изнемоштен коњ паднат среде улица, сопствениците го удираат и влечат за да стане! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголем квартален пад на француската економија од 1968 година, од 5,3 отсто

Слободен печат

Пад на италијанскиот БДП и до 13 отсто

Слободен печат

Пендаровски разговараше со Папата Франциск за солидарноста која е клучен елемент за заедничката борба против пандемијата

Слободен печат

Меланија Трамп ги коментираше протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОТА ги отфрла како невистинити тврдењата на министерот Чулев

Слободен печат

Од ова коцкање со изборите – полошо здравје!

Слободен печат

Чулев: Доколку имаат сомнеж дека полицијата не постапувала соодветно, нека бараат одговорност од Директорот на БЈБ

Слободен печат

Таткото на Моника пријавил дека бил нападнат од својата ќерка, таа вели дека сам се удирал во ѕид

Слободен печат

Анкета: Германците ги менуваат своите навики – помалку месо, повеќе готвење дома

Слободен печат

НБ: Позначајни движења кај останатите финансиски институции во првиот квартал на 2020 година

Слободен печат