Пендаровски за српска „Политика“: Со Србија имаме заеднички цели и грижи

Србија и Северна Македонија се соседи, ние сме поврзани со институции, бизниси, културни и семејни врски и традиции, рече претседателот на нашата државава Стево Пендаровски за српскиот весник „Политика“.

-Немаме отворени прашања меѓу себе, а имаме заеднички цели и грижи, да изградиме општество каде нашите граѓани ќе имаат добар квалитет на живот, во кое младите луѓе нема да се иселуваат и ќе добијат шанса да успеат дома- вели Пендаровски.

Пендаровски се осврна и на средбата со Макрон за време на Парискиот мировен форум, ги пренесува пораките на официјална Франција дека сака да ја види Северна Македонија како дел од европското семејство.

-Во Париз учествував на Парискиот мировен форум, за време на кој се сретнав со францускиот претседател, Емануел Макрон. Оваа средба беше од големо значење за нашата земја. Франција е земја која има демократија долга од два и пол века, постојана членка на Советот за безбедност на ОН, основач на НАТО, член на Г-7, силна економија и земја меѓу основачите на ЕУ, како и една од најголемите сили во Унијата. Разговорот со претседателот Макрон беше динамичен и беше одлична можност да му ги претставиме нашите аргументи за членство во ЕУ, потенцирајќи дека европските интеграции се нашата стратешка цел и дека сме подготвени за преговори и со изменета методологија за претпристапни преговори за членство. Претседателот Макрон ме увери дека Франција би сакала да нè види како дел од ЕУ, но исто така ми го образложи нивниот став за реформите на методологијата на преговори, дека нема намера да понуди алтернатива за нашето членство во ЕУ, туку да го подобри процесот. Изрази подготвеност да ја посети Северна Македонија во првата половина на 2020 година и да им објасни на нашите граѓани какви биле неговите ставови, односно функционалното подобрување на пристапниот процес, а не само формалностите. Останува на нас да продолжиме со реформите, да излеземе со нова методологија за спроведување на претпристапните преговори и се надевам дека наскоро ќе добиеме позитивни вести за нашите европски интеграции-образложува Пендаровски.

Прочитајте и...  Отфрлена кривичната против кумановскиот градоначалник и раководителот на ЦУК​

Прочитај повеќе

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат

Белата куќа: Единствено Трамп има право да се повика на Законот за бунт

Слободен печат

Eрдоган ја зголеми поддршката за либиската Влада

Слободен печат

1 comment

М. К. 23/11/2019 - 16:14 at 16:14

Браво Претседателе Пендаровски, од сите политичари кои што ветуваа се само Вие си го одржавате она што го говоревте во Вашата предизборна кампања, дека ќе бидете Претседател на сите граѓани. Водите мудра и отворена политика.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите во своите домови, започна 80-часовниот карантин

Слободен печат

Вашингтон тајмс: Антифа со месеци подготвувала бунт против властите во САД

Слободен печат

СЗО го промени ставот: Mасовните собири не се само рекреативни настани, туку значително влијаат на менталното и физичко здравје

Слободен печат

Ослободен Американецот кој две години беше во затвор во Иран

Марина Дамческа

Уште едно убиство во САД: Полицаец уби демонстрант со пет куршуми

Слободен печат

Граѓани во Тирана, Драч и Валона излегоа на протестен марш против сексуалното насилство

МИА Агенција