Пендаровски: Не би било добро 12 април да се одложува како датум на избори

Одговарајќи на прашањето дали чувствува некаков долг кон СДСМ и ДУИ, Пендаровски дециден дека нема никакви долгови за враќање.

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5.

Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави компромис со тоа што се нарекува правна држава и владеење на правото.

Одговарајќи на прашањето дали чувствува некаков долг кон СДСМ и ДУИ, Пендаровски дециден дека нема никакви долгови за враќање.

-Во политичка смисла ако не работат за доброто на граѓаните, јас не сум со нив и тоа во неколку наврати го покажав, рече меѓу другото Пендаровски.

Во однос на претстојните предвремени парламентарни избори Пендаровски посочи дека ќе му го даде мандатот на оној што ќе го увери или ќе му даде гаранција во облик на потписи дека има 61 пратеник.

Прочитајте и...  Повторно отворени пазарите во Струмица

Пендаровски тврди дека на лидерската средба кај него, бил договорен само 12-ти април за изборите, но не и одложувањето на распуштањето на Собранието. Сепак, како што рече, и со распуштањето на Собранието на 16. февруари, ДИК има доволно време да ги организира изборите.

Ставот на шефот на државата бил дека не би било добро 12. април да се одложува како датум на избори.

Пендаровски вели дека не би сакал да имаме ваков предизборен модел на техничка Влада, но, истакна ова е најдобар модел поволен за нас.

На прашањето како ја оценува функционалноста на техничката Влада, Пендаровски подвлече дека недовребата меѓу двата политички блока е толку голема што мислам, рече, дека ова е најдобриот од инаку лошите модели на кохабитација меѓу политичките субјекти пред избори.

Прочитајте и...  Кој ги краде средствата за дезинфекција од зградите?

– Нивото на недоверба помеѓу политичките субјекти е поголемо, веројатно и на ниво на лидерствата, многу поголемо од просечното ниво на недоверба меѓу граѓаните кои се веќе партиски и политички определени, рече шефот на државата Пендаровски.

 

Прочитај повеќе

Лицата во изолација ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Да не се стигматизираат лицата со попреченост како пренесувачи на заразни инфекции, велат здруженијата

Слободен печат

Кумановскиот театар продолжува со онлајн-претставите, денеска ќе ја прикаже „Раскол”

ОЈО Скопје предложи 43 граѓани да бидат казнети за непочитување на полициски час

Слободен печат

Столтенберг: НАТО ќе ја забрза испораката на помош на најпогодените сојузници од коронавирусот

Слободен печат

На сметките на граѓаните ќе легнат 5,59 милиони евра поврат на ДДВ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Банките ќе ги одложат ратите, ама за тој период ќе наплаќаат камати

Општина Кочани ги засилува заштитните мерки откако кај едно лице е потврден КОВИД-19

Слободен печат

Тачи: Започнаа консултациите за наредните чекори за функционализирање на институциите

Слободен печат

Родителите реагираат: Не е фер да се оценуваат учениците во кризата, кога условите не се исти за сите деца

На подрачјето на СВР Велес, од вчерашните 353 лица во самоизолција денеска бројот е намален на 185

Слободен печат

Постои ризик од недостиг на храна поради влијанието на коронавирусот

Слободен печат