Пецас: Грција не може да се ослободи од Преспанскиот договор - Слободен печат

Пецас: Грција не може да се ослободи од Преспанскиот договор

Како основен критериум и компас во надворешната политика, Грција секогаш го има меѓународното право, а еден меѓународен договор како што е Договорот од Преспа, иако предупредувавме дека е штетен, сепак беше ратификуван и дава резултати, изјави портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, во однос на ставот на поранешниот премиер на Грција од редовите на Нова демократија, Андонис Самарас.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Пецас рекол дека позициите на Самарас се познати и истакна дека Нова демократија (НД) „уште од прв момент го изрази нејзиното противење за Договорот од Преспа”.

– (НД) направи сѐ што можеше за да не се потпише, вклучувајќи и предлог за гласање недоверба на Владата, направи сѐ што можеше да не се ратификува и секогаш предупредуваше дека од моментот кога ќе се ратификува, произведува резултати од кои Грција не може да се ослободи. Грција е земја, како што реков и претходно во однос на темите што се однесуваат на грчко-турските односи, што секогаш како основен критериум и компас во надворешната политика го има меѓународното право. Според тоа, еден меѓународен договор како што е Договорот од Преспа, иако предупредувавме дека е штетен договор, беше ратификуван и дава резултати – рече Пецас.

Прочитајте и...  Чадиковски: Без силна МРТВ ќе нема медиумски реформи

Како што вчера објави МИА, поранешниот грчки премиер Андонис Самарас при неговото обраќање на 13-от Конгрес на владејачката Нова демократија рече дека политичкото прашање е како Грција ќе се ослободи од Договорот од Преспа, без да ја плати цената.

Прочитај повеќе

Објавено името на амбасадорот на Велика Британија во ЕУ по Брегзит

Слободен Печат

Странски дипломати ја осудија прекумерната сила на ирачките безбедносни сили врз демонстрантите

Слободен печат

Нова виза по Брегзит: Брз влез во Велика Британија за научници, математичари и истражувачи

Слободен Печат

Макрон: Антисемтизмот неподносливо се враќа

Слободен Печат

Манчевски: Нема системски притисок врз вработените во администрацијата

Слободен печат

Пожар „проголта“ 37 бродови во Алабама, осум лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

nine − one =

Прочитај повеќе

Урнатиот авион во Авганистан е на армијата на САД

Слободен печат

Ѓорчев: Лицемерите на СДСМ одеа по улиците и ветуваа чист воздух

Слободен печат

Спасовски: Делото на Свети Сава инспирира и осум века по неговата смрт

Слободен печат

Договорот за формирање влада на Косово заврши без резултат

Слободен печат

Изетбеговиќ: Политичкиот сојуз меѓу Човиќ и Додик е опасен за Босанците

Слободен Печат

Поранешниот белгиски крал Алберт Втори призна дека има вонбрачна ќерка

Слободен печат