Пецас: Грција не може да се ослободи од Преспанскиот договор

Како основен критериум и компас во надворешната политика, Грција секогаш го има меѓународното право, а еден меѓународен договор како што е Договорот од Преспа, иако предупредувавме дека е штетен, сепак беше ратификуван и дава резултати, изјави портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, во однос на ставот на поранешниот премиер на Грција од редовите на Нова демократија, Андонис Самарас.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Пецас рекол дека позициите на Самарас се познати и истакна дека Нова демократија (НД) „уште од прв момент го изрази нејзиното противење за Договорот од Преспа”.

– (НД) направи сѐ што можеше за да не се потпише, вклучувајќи и предлог за гласање недоверба на Владата, направи сѐ што можеше да не се ратификува и секогаш предупредуваше дека од моментот кога ќе се ратификува, произведува резултати од кои Грција не може да се ослободи. Грција е земја, како што реков и претходно во однос на темите што се однесуваат на грчко-турските односи, што секогаш како основен критериум и компас во надворешната политика го има меѓународното право. Според тоа, еден меѓународен договор како што е Договорот од Преспа, иако предупредувавме дека е штетен договор, беше ратификуван и дава резултати – рече Пецас.

Прочитајте и...  Макрон: Лукашенко мора да си оди

Како што вчера објави МИА, поранешниот грчки премиер Андонис Самарас при неговото обраќање на 13-от Конгрес на владејачката Нова демократија рече дека политичкото прашање е како Грција ќе се ослободи од Договорот од Преспа, без да ја плати цената.

Прочитај повеќе

Белоруската полиција со солзавец и шок бомби против „непослушните демонстранти“

Слободен печат

Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан: Зошто започнаа и како светот гледа на нив? (ВИДЕО)

Слободен печат

Именувањата на директорите ќе почнат најдоцна до 15 октомври

Слободен печат

Макрон: Лукашенко мора да си оди

Слободен печат

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат

Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Слободен печат

Уште 148 новозаболени од коронавирус, тројца починати

Слободен печат

Заев: Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај

Слободен печат

Се урна надвозник близу Москва, над 50 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат