ПАТИКИ, ПЛАТФОРМИ, ШТИКЛИ… Како обувките го менуваат изгледот на вашиот ЗАДНИК?

Општопознато е дека носењето на различни обувки влијае на вашето држење, на колената и на грбот, но и на вашиот изглед. Некои дами посебно ги интересира кога нивните облини изгледаат подобро. Дали на рамни чевли, на високи потпетици или на платформи…

Во продолжение ви донесуваме одговори на прашањето кои обувки како влијаат на изгледот на вашиот задник.

Рамни обувки
Задникот го прават три мускули, а во рамни обувки, како што се балетанките, овие мускули најчесто не ги држите стегнати, поради што задникот може да изгледа млитаво.

View this post on Instagram

Vacation Station ☀️

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga) on

Патики
Во патики задникот изгледа поголем. Тие ни даваат целосна слобода на движењето, но токму поради тоа задникот може да изгледа сплеснат.

View this post on Instagram

#FBF MOOD ☀️🌴

A post shared by Lea Michele (@leamichele) on

Блок штикли
Вакви чевли даваат стабилност поради дебелината на потпетицата, меѓутоа додека ги носите задникот нема да ви изгледа добро.

View this post on Instagram

What are u looking at lol. 📷 @splashnews

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

Штикли (2,5-5 см)
Ова е најудобната верзија на потпетици и краткотрајно ќе направуи задникот да ви изгледа затегнато. Проблемот е што ако мускулите не се целосно активни, особено стомачните, телото се обидува да го надомести тој недостаток така што го исфрла задникот и ја турка карлицата напред за да направи баланс, а како последица на ова се јавува болка во долниот дел на грбот.

Стилето потпетици (5-10 см)
Стилето потпетиците прават задникот да изгледа баш како што треба – подигнато и заоблено.
Лошата страна е што подолгото носење на вакви потпетици може да доведе до заслабување на мускулите, полош баланс и искривување на рбетниот столб.

Платформи
Вакви чевли во голема мера ја ограничуваат подвижноста на стапалата и поради тоа вашето тело може да изглед напнато и круто.
Постојаното балансирање прави колковите и задникот да се наоѓаат на иста рамнина, а струкот изгледа помалку дефинирано и влијае на целокупниот изглед на вашето тело.

Високи потпетици (над 10 см)
Кога носите олку високи потпетици буквално стоите на врвовите на прстите и задникот ви изгледа помал од што е. Негативната страна е што трпи рбетниот столб, а секој чекор ќе биде вистинска агонија.

 

Прочитајте и...  Жизел Бундхен ја покажа најслатката и најверна партнерка за јога! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Жизел Бундхен ја покажа најслатката и најверна партнерка за јога! (ФОТО)

Слободен Печат

Познатата турска актерка која ја гледавме во улогата на Шехерезад покажа како изгледа нејзиното тело само 4 месеци после породувањето! (ФОТО)

Слободен Печат

Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит, Шајло, започнува самостоен живот подалеку од целата семејна драма!

Слободен Печат

За успешна љубовна приказна ова е идеалната разлика во годините

Слободен печат

Кајли Џенер и Криси Тиген со провокативни видеа на Инстаграм ги оставија своите фанови без зборови! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дали ова е најзгодниот светски пар? Никол и Том ги покажаа своите обликувани тела на плажа (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ужива во бременоста и повеќе не се крие од јавноста: Ќерката на Арнолд Шварценегер го прошета трудничкиот стомак! (ФОТО)

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Венеција се уште во план: Помалку филмови, со почитување на физичката дистанца

Слободен печат

Водителот Стефан Лазаров започна Јутјуб кариера: Ви ветувам многу „луди“ видеа!

Слободен Печат

Шерон Стоун на 63 години изгледа совршено, а вака изгледала како тинејџерка – Не би ја препознале… (ФОТО)

Слободен печат

Меган загрижена и бесна: Принцот Хари скрушум излегува ноќе и пие со Адел

Слободен печат

Облечете се женствено како Џеки Кенеди: Ваквиот стил никогаш не излегува од мода! (ФОТО)

Слободен печат