Папата Франциск прифати оставка на кардинал кој е обвинет дека прикривал сексуална злоупотреба

Барбарин (69) е највисок свештеник вмешан во таков скандал во Католичката црква во Франција.

Папата Франциск денеска ја прифати оставката на кардиналот Филип Барбарин, кој е обвинет дека го прикривал сексуалното злоставување во Католичката црква.

Барбарин (69) е највисок свештеник вмешан во таков скандал во Католичката црква во Франција.

Во март минатата година Барбарин беше условно осуден на шест месеци оти го прикривал сексуалното злоставување на момчиња од страна на Бернард Прејнат во периодот од 1971 до 1991 година.

Барбарин по поднесената жалба на 30 јануари годинава беше ослободен, но најави дека ќе поднесе оставка со цел Католичката црква да може „да сврти нова страница“ по аферата што стана симбол на неуспех на Црквата да се справи со педофилијата во нејзините редови.

Барбарин негира дека го прикривал случајот, додека Прејант призна дека имал сексуални односи со момчиња.

Прочитајте и...  Двајца новозаразени во Гостивар, закажани 50 тестирања

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат