Пандев како „вино“, има повеќе голови од Игуаин, Дибала..(ФОТО+ВИДЕО)

Горан Пандев донесе три важни бода за Џенова, македонскиот репрезентативен напаѓач го запиша шестиот погодок сезонава во Серија А.

Во минатото коло во победата над Сампдорија го имаше првиот гол во Серија А, а денеска Елиф Елмас не настапи за „наполитанците“ поради жолти картони, иако се очекуваше клубот од „Сан Паоло“ да ја оправда фаворитската улога против Лече, тоа изненадувачки не се случи.

Фудбалерите на тренерот Џенаро Гатузо ги разочараа своите навивачи со поразот од Лече (2:3), кај гостите двапати во листата на стрелците се запиша Лападула, еднаш Манкозу, а на спротивната страна по еден погодок имаа Милик и Каљехон.

Моментно Наполи е на 11. позиција со 30 бодови и во наредното коло ќе гостува кај Каљари кој загуби кај Џенова со 1:0.

Стрелец на единствениот погодок беше Горан Пандев непосредно пред крајот на првото полувреме за негов шести погодок сезонава.

Прочитајте и...  Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Тоа значи дека моментно на листата најдобри стрелци има еден повеќе од ѕвездите на Јувентус, Гонзало Игуаин и Пауло Дибала, помалку имаат уште многу врвни имиња како Марио Балотели, Дрис Мертенс, Џампаоло Пацини, Фернандо Љоренте, Марсело Брозовиќ, Франк Рибери…

принтскрин/flashscores

Моментно неговиот клуб и натаму е во опасната зона за испаѓање на 18. позиција со 19 бодови, само три помалку зад засега „безбедниот“ Лече.

Удинезе на Илија Несторовски во финишот успеа да дојде до бод против Бреша (1:1), нашиот играч настапи од 72. минута. Тимот од Удине е на 15. место со 25 бодови и во наредното коло ќе игра дома против Верона која во саботата непријатно го изненади шампионот Јувентус.

Прочитајте и...  Лоренцо беше Мото ГП шампион, а немал возачка дозвола

Неделната програма започна со дуелот Спал-Сасуоло 1:2, од 18.00 часот ќе играат Парма-Лацио, а од 20.45 часот е дербито на „Џузепе Меаца“ помеѓу Интер и Милан.

Прочитај повеќе

Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Слободен печат

Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

Слободен печат

ХИТ ВИДЕО: На мачката и даде име по голманот на Јувентус и ја научи да брани (ВИДЕО)

Слободен печат

Бил Гејт пред два месеци го предупредил Рафа Надал за коронавирусот

Слободен печат

Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тевез ги нападна фудбалерите: Лицемери, излезете на улица

Слободен печат

Драма во Белгија: Авиониот на Меси приземјен поради дефект

Слободен печат

Ванда Нара донесе одлука во името на Икарди и го шокира Интер

Слободен печат

Порака од УЕФА: Нема настап во Евро куповите ако не се завршат националните првенства

Слободен печат

Клоп летово си заминува од Ливерпул и се враќа во Германија?

Слободен печат

Лоренцо беше Мото ГП шампион, а немал возачка дозвола

Слободен печат