-4 C
Скопје

Пандемија: Протести во Италија поради воведување нови мерки за заштита

Во повеќе италијански градови се одржаа протести поради владините мерки против новиот коронавирус, а на неколку собири се случиле и судири меѓу демонстрантите и полицијата. Весникот „Република“ пишува дека ситуацијата во некои градови ескалирала, а за тоа значајно влијаеле екстремистички групи.

Одделни демонстранти ја гаѓале полицијата со петарди и шишиња, а во Милано фрлале молотови коктели и го блокирале сообраќајот. Ситуацијата е тензична и во Торино, каде што демонстрантите фрлале димни бомби, а повреден е еден фоторепортер.

Во Италија се воведени нови рестриктивни мерки поради порастот на бројот на заразени од коронавирус, а некои од мерките вклучуваат ограничено работно време на баровите и рестораните до 18 часот и целосно затворање на фитнес центрите, базените, киносалите и театрите.

Прочитајте и...  Во Јакутија повторно измерени -47 степени Целзиусови

Поврзани вести

Реакции од европски држави и САД за апсењето на Навални

Слободен печат

АМСМ: Возете внимателно, снег провејува на Попова Шапка и на „Стража“

Слободен печат

Норвешка воведува задолжителен тест за Ковид-19 на граничните пунктови

Слободен печат

Казната е 135 евра: Глоба за речиси 6.000 Французи за прекршување на „полициски час“ во викендот

Слободен печат

Метео: Студено време со малку сонце, малку ветар и температури до 4 степени

Слободен печат

ЕВН Македонија: Дел од општините Карпош и Кисела вода денеска без струја

Слободен печат

Остави Коментар