1 C
Скопје

Ова е вистински еликсир за здравјето

Сурутка е нус-производ на сирење и јогурт, во кој остануваат најдобрите и највредните состојки на млекото: витамини Б и Е, минерали и млечни шеќери кои се важни за изградба на најважните клетки во мозокот.

Поради сите придобивки што ги има врз здравјето на луѓето, експертите препорачуваат конзумирање на половина до еден литар сурутка на ден. А тие предности се:

Помага за намалување на тежината

100 грама сурутка има само 26 калории. Таа содржи голем број на протеини и создава чувство на ситост. Сурутката е сиромашна со масти и калории.

Помага при опстипација

Сурутката има деуретски својства. Таа брзо ќе го стимулира варењето на храната и ублажи непријатното чувство на надуеност и тврда столица. Сепак, не претерувајте со консумирање, бидејќи тоа може да предизвика дијареа. Држете се на количина до еден литар дневно.

Прочитајте и...  Велешани може да ги користат новите подземни контејнери

Лек за црниот дроб

Овој пијалок содржи и бета-лактоглобулин, која го снабдува телото со амино киселини – BCAA, кои помагаат во напредни заболување на црниот дроб, па на пациентите со цироза на црниот дроб им помага да живеат подолго и подобро.

Гради мускулна маса

Сурутката, особено онаа во прав, не само што ќе помогне да се изгради мускулната маса, исто така и помага во опоравување на мускулите после физички напор.

Регулира зголемени масти во крвта

Сурутката се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со покачени маснотии во крвта. По неколку недели редовна употреба, сами ќе бидете во можност да докажете преку сопствен пример.

Поттикнува среќа и го намалува заморот

Сурутката поттикнува лачењето на серотонин, хормонот на среќата, и го намалува чувството на стрес и хроничен замор.

Прочитајте и...  АД ЕСМ: Врнежите ја отежнаа работата во рудниците во РЕК Битола, но снабдувањето со струја е стабилно

Поврзани вести

ФОТО | Бизарно: Раперката ја ископала својата мртва мачка па ја зготвила

Слободен печат

„Википедија“ бележи 20 години постоење: Бесплатна енциклопедија за цел свет

Слободен Печат

Душко Тошиќ со нова љубовна афера? Карлеуша не остана без коментар

Слободен Печат

На Владо Георгиев му ја укинааа забраната од 10 години за влез во Црна Гора

Слободен печат

Карди Би ќе глуми главна улога во „безобразна“ комедија

Слободен Печат

Зимски детокс напиток од само 2 состојки: Исчистете го телото од токсини и забрзајте го метаболизмот!

Слободен печат

Остави Коментар