Отруена сопругата на шефот на украинското разузнавање, тврдат украинските медиуми

Кирило Буданов / Фото EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Мариана Буданова, сопругата на началникот на украинската воена разузнавачка служба Кирил Буданов, е отруена, изјави за Киев Индипендент претставник на воената разузнавачка агенција (ГУР), кому во моментов не му е дозволено да излегува во јавност. Украинскиот медиум Бабел повикувајќи се на неоткриени извори во военото разузнавање објави дека Буданова била хоспитализирана поради труење со тешки метали.

Претставник на ГУР го потврди извештајот на Бабел во коментар за Киев Индипендент. Наводно била хоспитализирана по долгогодишно влошување на нејзината здравствена состојба, пишува Бабел. „Лекувањето е во тек, а потоа ќе има преглед“, изјави нивниот извор.

„Овие супстанции на никаков начин не се користат во секојдневниот живот и воените работи. Нивното присуство може да укаже на намерен обид за труење на одредена личност“, додаде тој.

Приказната ја потврдија и анонимни извори за „Украинска правда“.

„Вистина е за сопругата на Буданов (дека била отруена). Таа се пожали дека не се чувствува добро, па направивме тестови и открија дека е отруена“, објаснуваат тие.

Тие додадоа дека Буданова „најверојатно била отруена од храна“.

„Сега е подобро бидејќи ја помина првата фаза од лекувањето. Со оглед на тоа што сопругата на Буданов е прилично слаба и лесна, брзо добила симптоми. И уште неколку вработени потврдиле дека се отруени: Само се поголеми, па не не забележуваат знаци на тоа, тие сега се на третман“, велат изворите.

Портпаролот на ГУР, Андриј Јусов, претходно изјави дека Русија во минатото неколку пати се обидела да го убие Кирил Буданов.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот