ОН: Итно се потребни 2,4 милијарди долари помош за Јемен

Помошникот на генералниот секретар на ОН за хуманитарни прашања Марк Лоукок упати апел дека се итно потребни 2,4 милијарди долари за помош на милиони луѓе во Јемен, со цел да се изборат со војната и епидемијата на новиот коронавирус.

Тој вчера на брифинг предупреди дека програмите за Јемен се намалуваат, а ситуацијата е „алармантна”.

Агенциите на ОН и хуманитарните организации објавија заедничко соопштение во кое се наведува дека Ковид-19 многу брзо се шири во земјата, која веќе се соочува со голема хуманитарна криза.

Извршната директорка на УНИЦЕФ, Хенриета Фор предупреди дека на повеќе од 12 милиони деца во Јемен им е неопходна хуманитарна помош.

– Речиси половина милион деца имаат потреба од лекување поради тешката акутна недохранетост и им се заканува смрт доколку не добијат итна нега, нагласи Фор.

Прочитајте и...  Јанушев: Здравствениот кадар ќе го вратиме со зголемување на платите

Во Јемен од 2015 година војуваат јеменските безбедносни сили кои имаат поддршка од арапската воена коалиција предводена од Саудиска Арабија, и шиитските бунтовници поддржани од Иран.

Јемен, каде поради војната е уништен здравствениот систем, претходно бил погоден од епидемија на колера и денга треска.

Прочитај повеќе

Дурловски: Со ниски даноци, финансиска поддршка ќе овозможиме економски раст (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Јас сум убеден дека овие избори ќе завршат со една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Во 16 општини ќе се формираат регионални „Ковид – центри”

Слободен печат

Болеста Син јазик откриена кај 12 грла овци во две одгледувалишта во Македонски брод и Кичево

Слободен печат

Француската држава ќе се казни со 10 милиони евра ако не го намали загадувањето на воздухот

МИА Агенција

Поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност за полицаецот кој шамараше момче на Партизанска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лукашенко: На Белорусија и се заканува распаѓање

Слободен печат

Стојаноска: По 15 јули се обврзуваме на проекти во културата и дигитализација на културното наследство

Слободен печат

Во Дебар 17 новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Брнабиќ: Најлош ден за Србија, заразени 386, починати 18 лица

Слободен печат

Шекеринска во Ресен: Договорот од Преспа стави меѓународен печат на македонскиот јазик (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Велес регистрирани три новозаболени со Ковид-19

Слободен печат