Околу 600.000 хотели во светот почнаа да го прифаќаат биткоинот: Може да се резервира и сега

Интернет платформата за патувања Агода (која е дел од Букинг Холидејс) се здружи со слична крипто услуга, travala.com. Сега преку крипто- валута може да се резервираат повеќе од 600.000 хотели во речиси 200 земји во светот.

Биткоин, Етереум, Бинанс Коин и повеќе од 25 илјади дигитални валути се прифаќаат за плаќање. Старт-токен АВА почна забрзано да расте, а на почетокот на јули се тргуваше малку над нивото од 0,3 долари. До денеск, стапктат на Алткоинот порасна за 450% на 1,65 долари, накратко растејќи на 2 долари.

За седум дена вкупната капитализација на пазарот на криптовалути покажа импресивен раст, за речиси 16 отсто.

Ден претходно, стана познато дека од 2021 година швајцарската банка Баслер Кантоналбанк ќе започене да дава услуги на тргување и чување на криптовалути преку банката Клер. Ова е првпат швајцарска банка поддржана од страна на владата да излезе на пазарот на дигитален имот.

 

Прочитајте и...  Судир меѓу автобус и комби: Прекинат сообраќајот на патот Радовиш-Штип

Прочитај повеќе

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска