Официјално: Спировски е нов фудбалер на украинскиот Мариупол

Стефан Спировски потпиша договор до крајот на сезоната/Мариупол, Украина/23 септември 2021/Фото: Пресс-центр ФК «Мариуполь

Уште во средата од ФФМ информираа дека македонскиот репрезентативец ја продолжува кариерата во Украина, а тоа денеска го потврдија и од клубот.

Мариупол го промовираше новото засилување Стефан Спировски кој ќе ги брани боите на екипата до крајот на оваа сезона.

После осум кола Мариупол во најсилното украинско првенство моментно е на претпоследната 15 позиција со четири бодови, 18 помалку од водечкиот Динамо Киев.

Во својата клупска кариера Спировски играше за Пелистер, Борац, Берое, Вардар со кој трипати беше шампион, а во сезоната 2016/17 беше прогласен за најдобар фудбалер на годината во нашата земја.

Се пресели во Ференцварош со кој стана шампион на Унгарија (2018/19), во 2019/20 беше дел од Хапоел Тел Авив, а лани настапуваше за АЕК Ларнака.

За најдобрата македонска репрезентација досега има 41 настап и еден погодок.

Видео на денот