13 C
Скопје

Од коронавирусот почина Зоран Росоманов, зетот на легендарната Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. 

Зоран Росоманов / Фото: Фејсбук

За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“. Таа му била инспирација на Јонче Христовски да ја напише песната уште кога го славела првиот роденден.

Легендарната Виолета Томовска со ќерката Невенка / Фото: Фејсбук

Пред четири години, за 50-от роденден на Невенка, Зоран организирал да се направи римејк на песната, која ја исполнија Весна Илкова Гиновска и Наум Петрески, заедно со хорот и симфонискиот оркестар на МОБ.

Да се потсетиме како звучи:

Прочитајте и...  Аца Лукас приведен во полиција: Ме приведоа зашто имав 0,95 промили алкохол во крвта

Поврзани вести

ВИДЕО: Руската младина тотално „откачи“ на Тик Ток поради палатата на Путин: Објавата на Навални предизвика вистиска виртуелна треска

Илинка Иљоска

Зеленилото го намалува физиолошкиот и психолошки стрес

Слободен Печат

Од кандидат за премиер до наследник на Иџет Мемети: Насер Зибери избран за народен правобранител

Слободен печат

ВИДЕО + ФОТО | Дали Лила се враќа на музичката сцена?

М.Р

Димитров и Османи останаа без конкретен датум: Македонија не доби рок од Европската Комисија за анти-ковид вакцините

Слободен печат

Началник на клиника сексуално вознемирувал неподвижен пациент: Обвинението против докторот од Бања Лука е потврдено

И.И.

Остави Коментар