33.8 C
Скопје

Обединетите Арапски Емирати првпат испраќаат жена-астронаут во вселената

Обединетите Арапски Емирати првпат во својата историја испраќаат жена на обука за астронаут во НАСА за идните истражувачки мисии во вселената, напиша на Твитер премиерот и потпретседател на ОАЕ, шеик Мохамед бин Рашид Ал Мактум.

Нура ал-Матруши е првата жена избрана за астронаут, заедно со Мохамед ал-Мула меѓу група од над од 4 000 потенцијални кандидати. Таа на социјалните мрежи ја изрази својата благодарност и возбуда што е избрана.

– Настојувам да работам напорно за да ги забележам овие историски моменти и достигнувања засекогаш во меморијата на нашиот народ, напиша Ал-Матруши.

Според „Араб Њуз”, четворица астронаути биле избрани од ОАЕ, а другите двајца се Султан ал-Нејади и Хаза ал-Мансури, кој е првиот човек од Емиратот што летал во вселената.

Поврзани вести

Емилијан Салиевски: Сакам преку песните да пренесам позитивна порака за различни теми

Анита Златкова

Генерал Волтерс: Придонесот на С. Македонија во НАТО е од витално значење за мирот и стабилноста на Западен Балкан и Европа

Слободен печат

Филипче: Има некои случувања кои можат да ја загрозат и влошат епидемиолошката состојба

Бугарија братски ја подржува Албанија, но не и Македонија

Љубиша Николовски

Во текот на следните два дена Македонија ќе биде зафатена со температури од портокалова алертна фаза

Слободен печат

Рама: Се надевам дека нема да бараат да се наречете Западна Бугарија оти пак ќе треба да преговарате со Грците

Слободен печат

Остави Коментар