Нов случај на ебола откриен во ДР Конго

Нов случај на ебола  е откриен на истокот на Демократска Република Конго,  на повеќе од шест недели по последниот забележан случај, соопштија властите во оваа африканска земја.

Британските медиуми пренесуваат дека оваа централноафриканска земја токму оваа недела планирала да го прогласи крајот на втората најголема епидемија од оваа болест во својата историја.

Во текот на епидемијата од ебола во оваа земја досега починаа околу 2.200 лица.

Прочитајте и...  Сите во своите домови, започна 80-часовниот карантин

Прочитај повеќе

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат

Белата куќа: Единствено Трамп има право да се повика на Законот за бунт

Слободен печат

Eрдоган ја зголеми поддршката за либиската Влада

Слободен печат

Сите во своите домови, започна 80-часовниот карантин

Слободен печат

Вашингтон тајмс: Антифа со месеци подготвувала бунт против властите во САД

Слободен печат

СЗО го промени ставот: Mасовните собири не се само рекреативни настани, туку значително влијаат на менталното и физичко здравје

Слободен печат