23 C
Скопје

Носење на маска на отворено од вчера е задолжително во Шпанија

Во Шпанија, како дел од борбата против ковид-19, од вчера е задолжително носење на маска на целата територија, дури и кога има дистанца од 1,5 метри. Тоа значи дека маски ќе се носат дури и во парковите и на плажите.

– Важно е граѓание да знаат дека не треба да се опуштаат. Не можеме да дозволиме да бидеме невнимателни, истакна портпаролката на шпанската Влада, Марија Хесус Монтеро.

Таа додаде дека маски не мора да носат само спортистите, ако тоа го дозволат регионалните власти.

Носењето маска во Шпанија е задолжително од мај минатата година. Но, досега тоа не беше пракса на отворено, каде можеше да се држи дистанца.

Поврзани вести

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Остави Коментар