Норвешка ја избра Хрватска, Словенија во полуфиналето против Шпанија

Во натпреварот од групата 2, Норвешка ја совлада Словенија со 33:30 и го освои првото место.

Со освојувањето на првото место во групата 2, Норвешка во полуфиналето ќе игра против второпласираната од групата 1, Хрватска, додека Словенија ја очекува пресметка со Шпанија.

И двете репрезентации пред да го одиграат меѓусебниот натпревар обезбедија пласман во полуфиналето и затоа селекторите и на Норвешка и на Словенија во првото полувреме ги одмораа своите најдобри играчи и поради тоа првиот дел заврши со минимална предност на Норвежаните од 14:13.

Во вториот дел, Норвежаните продолжија со одличната игра и дојдоа до трумфот од 33:30 и првото место на табелата.

Во отсуство на првата ѕвезда Сагосен, најдобар во редовите на Норвешка беше Кевин Гуликсен со седум гола, додека кај Словенијаа, а Цехте и Кодрин постигнаа по пет.

Прочитајте и...  Сари разочаран: Фудбалерите не ги разбираат основите на играта, се прават спротивно

Во вториот натпревар од групата 1, Белорусија и Австрија одиграа без победник 36:36.

Прочитај повеќе

Дали коронавирусот ќе го одложи и традиционалното „Ел Класико“?

Слободен печат

Вернер ги одби Јунајтед и Барса, го чекаат Ливерпул и Клоп!? (ФОТО)

Слободен печат

Доколку не го елиминира Лион, Сари ќе лета од Јувентус, а место него доаѓа добро познато име

Слободен печат

ПРЕСВРТ: „Дерби Италија“ ќе се игра пред гледачи!?

Слободен печат

Премиер лигата добива Куќа на славните

Слободен печат

Коронавирусот ги стигна и фудбалерите во Италија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пливачите не се плашат од коронавирусот

Слободен печат

Алушовски: Ние сме европски шампиони, но поради состојбата во клубот не сме фаворити против Монпелје

Слободен печат

Поразот од Баерн ги отрезни „сините“: Шут-карта за осум играчи и 300 милиони евра за нови засилувања

Слободен печат

Де Брујне: Осум милиони се бакшиш во Англија

Слободен печат

Реал во офанзива, веќе достави понуда за Салах

Слободен печат

Скандал во мак-баскетот: Родители и играчи тргнале да се пресметаат со судиите

Слободен печат