Ни карантин ни тестирање: Како Јапонија го победува коронавирусот на никој не му е јасно

Бројот на заразени со коронавирус во Јапонија опаѓа и сега падна на неколку десетици, иако таа земја немаше рестриктивни мерки како повеќето други земји, пишува Блумберг.

Нема ограничувања за движење на граѓаните, а бизнисите – од рестораните до фризерите, останаа отворени. Ниту една апликација за следење граѓани не е развиена.

Во Јапонија нема центар за контрола и превенција на болести, а само во земјата е тестирано 0,2 проценти од населението, што е една од најниските стапки кога станува збор за развиените земји.

Сепак, кривата се израмни, а бројот на жртвите е помал од 1.000. Во Токио, која е една од најгусто населените области во Јапонија, бројот на новозаразени претежно е во едноцифрени бројки.

Затоа, анализата за причините што и овозможија на Јапонија да го победи коронавирусот не придржувајќи се кон мерките воведени од другите, стана прашање на национална дебата. Сите се согласуваат за една работа – немало „сребрен куршум“, односно еден фактор што ја направило разликата.

Прочитајте и...  Николоски: Ветуваме работни места и повисоки плати за младите луѓе

Никој не знае точно како успеа Јапонија

„Само гледајќи го бројот на починатите, јасно е дека Јапонија беше успешна. Но, дури и експертите не знаат зошто“, рече Микихито Танака, професор по комуникација на универзитетот Васеда и член на советодавната група за коронавирус.

Медиумите објавија список од 43 можни причини зошто Јапонија била успешна во борбата против коронавирусот, а во неа спаѓаат различни фактори, од културата на носење маски, до релативно раната одлука за затворање на училиштата, па дури и претпоставката дека Јапонците поради јазичните карактеристики, при говорот испуштаат помалку капки.

Експертите интервјуирани од „Блумберг“ исто така се согласуваат дека одговорот на прашањето од каде потекнува успехот во борбата против коронавирусот лежи во неколку различни фактори. Како и да е, мерките што ги спроведува Јапонија би можеле да послужат како долготрајна лекција за земјите кои се наоѓаат среде епидемија.

Прочитајте и...  Заев: Обезбедуваме уште поголема поддршка за компаниите, да отвораат нови работни места за младите

Еден од поважните фактори е фактот дека Јапонија започна да бара контакти многу брзо, а тоа беше можно затоа што во јапонските здравствени центри, повеќе од половина медицински сестри имаат искуство во следење на инфекции. Јапонија се концентрираше да бара таканаречени кластери на одредени локации, како што се клубови и болници, за да ја лоцира инфекцијата пред да излезе надвор од контрола.

Покрај тоа, друг настан и помогна на Јапонија да се подготви добро за епидемијата. Сопирањето на крузерот „Diamond Princess“ во јануари, каде стотици луѓе се заразија, им помогнале на јапонските експерти многу рано да добијат вредни информации за тоа како се шири вирусот и сфатиле дека станува збор за опасност што може лесно да се пренесе на Јапонија.

Покрај тоа, во Јапонија, експертите го презеле водството и успешно пренеле едноставна порака за тоа како да се избегнат затворените простори, пренатрупаните простори и блиските контакти. Се верува дека ова било многу поуспешно од спроведувањето на целосна физичка изолација. Друг фактор е развиената здравствена свест на јапонските граѓани.

Прочитајте и...  СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со вистината за „Рекет“ кој тие го монтирале

Иако Јапонија ги избегна најлошите сценарија во однос на здравјето, лабавите рестриктивни мерки не успеаја да ја спасат земјата од негативни економски ефекти. Во првите три месеци од оваа година Јапонија падна во рецесија, а економистите предвидуваат дека вториот квартал ќе биде најлошиот досега.

Јапонија наскоро ќе ги укине сите мерки, но властите предупредуваат дека нема враќање во старата нормала. Покрај тоа, ако се појави втор бран на инфекција, ризикот во Јапонија, која има најстара популација, останува голем.

„Мора да претпоставиме дека вториот бран ќе биде многу полош и ќе се подготвиме за тоа“, рече Јошихито Ники, професор по заразни болести на универзитетот „Шова“.

Прочитај повеќе

Ендрус: Мелбурн повторно под карантин, ситуацијата е покомплицирана од претходно

Слободен печат

ГДУ: Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Слободен печат

СЗО: Коронавирусот мутирал откако почнал да се шири низ светот

Слободен печат

Забраната за летови меѓу Грција и Србија до 15 јули

Слободен печат

Заев ги најави Еколог, ИКЕА и Блекстон, Мицкоски вети но не ги откри трите големи интернационални инвестиции

Слободен печат

Косово со најголем број на заразени во еден ден: Нови 195 случаи на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Хрватската опозиција најголем губитник на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќучук: Договорите со Бугарија и Грција се дел од преговарачката рамка за С. Македонија

Слободен печат

Регистрирани 444 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Британски научници: Секој треба да носи маска кога ќе излезе од дома

Слободен печат

Управниот суд ја отфрли тужбата на министерот Чулев против Владата

Слободен печат

Пекинг за првпат од почетокот на јуни нема нови случаи на коронавирус

Слободен печат