1.1 C
Скопје

Нема место за погребување на мртвите во Шпанија, јавна гаража претворена во мртовечница

Коронавирусот секојдневно во Шпанија одзеа стотици животи, поради што погребните претпријатија веќе со недели не можат да постигнат да ги погребаат сите жртви.

Монтажна болница Гран Виа во саемот Фира де Барселона / 14 април 2020, Барселона, Шпанија / EPA-EFE/Enric Fontcuberta

Заради тоа властите во Барселона беа принудени една јавна гаража да претворат во привремена мртовечница.

Објект со големина од 5.000 квадратни метри служи како складиште за ковчези со телата на починати. Бидејќи тука можат да бидат околу 1.800 сандаци, ова моментално е најголемата „теренска мртовечница“ во Шпанија, но и во Европа.

Во оваа гаража секојдневно носат десетици тела на починати, а потоа оттаму ги носат во крематориум.

Прочитајте и...  Мутафчиев: Не го негираме правото на Македонците да се нарекуваат Македонци

Поврзани вести

Мина „мазно“ во Сенатот: Ентони Блинкен е нов шеф на американската дипломатија

Слободен печат

СДСМ: Зад бојкотот и саботажата на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

Слободен печат

Црна Гора ќе повлече седум амбасадори: Меѓу отповиканите и Тарзан Милошевиќ од Србија

Слободен печат

Двојно повеќе жртви од Втората светска војна: Над 100.000 смртни случаи во Велика Британија од ковид-19

Слободен печат

Hello, Moscow calling: Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден по трансферот на власта во Вашингтон

Слободен печат

Бајден уверен: „Северен тек 2“ е лош договор за Европа

Слободен печат

Остави Коментар