11 C
Скопје

Неделава поскапи горива за половина до еден денар

Како причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат зголемените референтни цени на светскиот пазар во последните седум дена кај бензинот во просек за околу 3,81 отсто и кај дизелот за околу 3,84 отсто, како и за 0,507 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

Цените на горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина до еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53 отсто.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство, се зголемуваат за половина деанар по литар и ќе изнесуваат 63,5, односно 53 денари за литар. ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОДИЗЕЛ поскапуваат за еден денар по литар и ќе чинат 61,5 и 53,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,605 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе чини 26,585 денари за килограм.

Прочитајте и...  МОН го зголеми бројот на стипендии за ученици со попречености

Како причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат зголемените референтни цени на светскиот пазар во последните седум дена кај бензинот во просек за околу 3,81 отсто и кај дизелот за околу 3,84 отсто, како и за 0,507 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

Поврзани вести

Бесплатна вакцина против сезонски грип примиле 9.815 граѓани

Слободен печат

Семејно насилство во неготинско Пепелиште: Лишен од слобода по напад на сопругата

Слободен печат

Пецас: Грците за празниците веројатно нема да можат да патуваат од еден во друг регион

Слободен печат

Демант од Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје: Неоснована и лажна е веста за холандска поддршка на бугарското вето

Слободен печат

Ердоган: Макрон е товар за Франција, се надевам наскоро ќе се ослободат од него

Слободен печат

ВИДЕО: Во Македонија има 34 дневни центри за лица со попреченост, мајките на децата велат не се доволни

Остави Коментар