21.8 C
Скопје

Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Турција нема да размислува да испрати војници и да даде воена поддршка на Азербејџан, доколку Баку се обрати со такво барање до Анкара, изјави турскиот потпретседател, Фуат Октај.

Тој за „Си-Ен-Ен Турк“ рече дека Азербејџан досега не побарал помош од Турција во борбите со етничките Ерменци во областа Нагорно-Карабах.

Ерменскиот премиер, Никол Пашинјан претходно истакна дека дипломатските напори за решение на конфликтот во Нагорно-Карабах се исцрпени.

Турција вети целосна солидарност со Азербејџан и ја обвини Ерменија за окупација на азербејџанска територија.

Октај во интервјуто упати критики и за Минск групата на ОБСЕ што ја предводат Русија, Франција и САД поради наводни обиди за задржување на нерешена ситуација во Нагорно-Карабах и за политичка и воена поддршка на Ерменија.

Поврзани вести

Николовски: Од 1 јули 2022 година за граѓаните повеќе нема да има непотребни „бирократски процедури”

Слободен печат

Саркози изјави дека не сторил ништо нелегално во претседателската кампања во 2012 година

Слободен печат

Словенија прогласи крај на епидемијата, но мерките остануваат на сила

Слободен печат

Бајден предупреди на „лажниот популизам“ што се шири во Америка и Европа

Слободен печат

Арачиновец со украден автомобил ограбил обложувачница

Слободен печат

Минимални очекувања на Самит на ЕУ да се реши проблемот со Софија

Слободен печат

Остави Коментар