Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Турција нема да размислува да испрати војници и да даде воена поддршка на Азербејџан, доколку Баку се обрати со такво барање до Анкара, изјави турскиот потпретседател, Фуат Октај.

Тој за „Си-Ен-Ен Турк“ рече дека Азербејџан досега не побарал помош од Турција во борбите со етничките Ерменци во областа Нагорно-Карабах.

Ерменскиот премиер, Никол Пашинјан претходно истакна дека дипломатските напори за решение на конфликтот во Нагорно-Карабах се исцрпени.

Турција вети целосна солидарност со Азербејџан и ја обвини Ерменија за окупација на азербејџанска територија.

Октај во интервјуто упати критики и за Минск групата на ОБСЕ што ја предводат Русија, Франција и САД поради наводни обиди за задржување на нерешена ситуација во Нагорно-Карабах и за политичка и воена поддршка на Ерменија.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Поврзани вести

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian