Надал го преживеа Шаповалов, Циципас ќе го предизвика Ѓоковиќ

epa09196747 Rafael Nadal of Spain in action against Denis Shapovalov of Canada during their men's singles third round match at the Italian Open tennis tournament in Rome, Italy, 13 May 2021. EPA-EFE/ETTORE FERRARI

По голема борба и две спасени меч топки, Рафаел Надал успеа да се пласира во четвртфиналето на Мастерсот во Рим. Шпанецот во третото коло го совлада Денис Шаповалов со 3:6,6:4,7:6.

Надал до победата дојде со пресврт и со две спасени меч топки. Шаповалов водеше со 6:3,3:1, но Шпанецот успеа да освои четири гема во серија и да дојде до 6:4 и мечот да го однесе во одлучувачкиот трет сет.

Во него, Шаповалов при водство од 6:5 во гемови,имаше меч топка но не ја искористи и во тај брејкот, Надал успеа да го надигра младиот Канаѓанец и да се пласира во четвртфиналето. Нареден противник на Надал ќе му биде подобриот од дулот Александар Зверев – Кеи Нишикори.

Стефанос Циципас ќе му биде противникот на Новак Ѓоковиќ во четвртфиналето на Мастерсот во Рим откако во третото коло во два сета го победи домашниот тенисер, Матео Беретини и тоа со 7:6,6:2.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот