9 C
Скопје

МВП наградата во НБА повторно во рацете на Адетокумпо

Кошаркарот на Милвоки бакс, Јанис Адетокумпо втора година по ред е прогласен за најдобар играч во регуларниот дел од НБА лигата, објави новинарот на ЕСПН, Адријан Војнаровски.

Во најтесниот круг на кандидати за МВП наградата беа уште ѕвездата на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс и најдобриот стрелец во лигата, Џејмс Харден од Хјустон.


Екипата на Милвоки бакс благодарение на Адетокумпо имаше најдобар скор во регуларниот дел, но во плеј-офот загуби во втората рунда, односно во полуфиналето на Источната конференција од Мајами хит со 4:1 во победи.

Адетокумпо во регуларниот дел од сезоната просечно постигнуваше по 29.5 поени, 13.6 скокови и 5.6 асистенции, додека во плеј-офот неговите бројки беа 26.7 поени, 13.8 скокови и 5.7. асистенции по натпревар.

Покрај грчкиот кошаркар, по два пати МВП признанието го добивале уште и Боб Петит, Карл Мелоун, Тим Данкан, Стив Неш и Стеф Кари. По три МВП титули имаат Меџик Џонсон, Лери Бирд и Мозес Мелоун, додека Вилт Чембрлен и Леброн Џејсм имаат по четири. Бил Расел и Мајкл Џордан пет пати биле најдобри играчи во НБА лигата, а рекордер е Карим Абдул-Џабар со шест признанија.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Златан: Гатузо го фрлив во канта за ѓубре

Поврзани вести

АТП му честита на Новак со фотографија од него и сопругата во кревет

Слободен печат

Тошевски два месеци во аут, го пропушта турнирот на младата репрезентација во Анталија

Слободен печат

Спасителот на Барселона подготвува удар на Реал и Перез, им краде две засилувања

Слободен печат

Европските медиуми го одбележаа историскиот успех на Ѓоковиќ, признание дојде и од Швајцарците

Слободен печат

Познати датумите кога ќе играат Вардар и Веспрем во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Ѓоковиќ се огласи по историскиот успех: Денеска е голем ден

Слободен печат

Остави Коментар