Музички времеплов: Последниот настап на Елвис Присли, кралот на рок музиката

Кралот на рок музиката, Елвис Присли генерациите го помнат по заводливата насмевка и фантастичниот звук на музиката, кој остави белег на наредните музички правци.

Повозрасните генерации со радост се присетуваат на неговите стилски креации облека, кои денес се продаваат на американските аукции како културно наследство.

elvispresleymusic.com.au/

Присли за последен пат на сцената пред 18.000 фанови се појави на 26 јуни 1977 година во Индијанаполис во Маркет сквер арената.

За шест месеци од неговиот последен концерт тој замина во легендите.

принтскрин

Американскиот новинар што ја следеше кариерата на Присли, раскажува детали за еден од неговите последни концерти во Луизијана.

„На сцената беше помалку од еден час, што беше тешко разбирливо за него“.

Постојаното внимание на медиумите околу неговата тежина и прашањата за личните „демони“ со кои тој очигледно се борел, даваат предзнак дека неговиот живот започнал да се движи во негативна насока. Неговата состојба се влошила, што е повод тројца од неговите телохранители да започнат да пишуваат книга во тоа време посветена на случувањата од неговиот живот. Со ова направиле обид за детализирање на неговата злоупотреба на дрогата.

Прочитајте и...  Том Хенкс на одмор во Грција во сопствената вила (ФОТО)
принтскрин

– Елвис успеа да ги остави настрана своите проблеми за неговиот последен настап и се поклони во еуфоричната атмосфера. Иако секогаш прецизен, тој овој пат не стигна точно навреме. Неговиот сет траеше околу 80 минути, со неговите безвременски хитови. Концертот го заврши со изјавата: „Повторно ќе се сретнеме, Бог нека Ве благослови“ – раскажува Шерман.

Маркет сквер арената во Индијанаполис е урната во 2001 година, но има спомен за арената што ја одбележува нејзината културна историја како домаќин на последниот концерт на Елвис Присли.

По неговата смрт, претседателот Џими Картер ја сподели оваа запомнета изјава, која совршено го опфаќа она што Кралот успеа да го направи во неговата кариера: „Неговата музика и неговата личност, спојувајќи ги стиловите на белата земја, црниот ритам и блузот, трајно го сменија ликот на американската популарна култура. Тој беше симбол на луѓето низ целиот свет за виталноста, бунтовноста и добриот хумор на неговата земја“.

Прочитајте и...  Последната објава на Инстаграм на сопругата на Џон Траволта носи солзи на очите, нејзината смрт ги шокираше сите (ФОТО)

Ова е последниот настап на Кралот:

Прочитај повеќе

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски

Последната објава на Инстаграм на сопругата на Џон Траволта носи солзи на очите, нејзината смрт ги шокираше сите (ФОТО)

Слободен печат

Манекенката Накова гордо ги покажа облините во Охрид! (ФОТО)

Васко Спасоски