Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Португалецот кој седи на клупата на Тотенхем е убеден дека со лондонскиот тим ќе освојува трофеи.

Мурињо го презеде Тотенхем во ноември минатата година кога го наследи Маурицио Покетино и потпиша договор со 2023 година.
Засега на Португалецот не му цветаат розите, екипата игра слабо и лесно може да се случи да остане и без настап во Лигата на Европа, но Мурињо не е премногу загрижен.

– Колку време им требаше на Јирген и на Ливерпул? Четири години, четири сезони. Го купија најдобриот светски голман, најдобриот дефанзивец… Фокусиран сум на својот тригодишен договор и веруванм дека во тој период ќе освоиме трофеи – вели Мурињо.

Кога станува збор за претстојниот преоден рок Мурињо откри дека нема да има буџет од 100 милиони фунти за засилувања, колку што екипата издвои минатото лето.

Прочитајте и...  „Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

– Јас работам за клубот, повторувам дека моите амбиции се исти, но сега сум во период во која помалку се гледам себе си и своите рекорди, а повеќе учинокот на клубот. Оптимист сум и убеден сум дека ќе направиме одредени промени во тимот и за тоа нема да ни бидат потребни многу пари како што беше случај минатото лето – додава Мурињо.

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат