Мурињо: Можев да имам повеќе титули од Гвардиола - Слободен печат

Мурињо: Можев да имам повеќе титули од Гвардиола

Жозе Мурињо, кој во декември минатата година доби отказ од Манчестер јунајтед повторно е убеден дека ќе освоеше повеќе трофеи од менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, доколку останеше подолго како тренер на Порто, Реал Мадрид, Интер, Челси. Гвардиола кој минатата недела триумфира во Премиер лигата, дојде до бројката од 26 титули, додека Мурињо е веднаш зад него со 25 освоени трофеи.

– Бројката од 25 освоени трофеи доволно кажува за мене како тренер. Доколку останев во Порто и Интер по освојувањето на Лигата на шампиони и играв во Европскиот Супер куп, националните супер купови и Светското клупско првенство, ќе можев да освојам дури 31 трофеј. Но, не ме интересираат бројките – изјави Мурињо во интервју за „Л’Екип“.

Прочитајте и...  „Шверцерите“ нема да навиваат за Косово

Португалецот објасни зашто не е можно да седне на клупата на францускиот шампион ПСЖ кој никако не може да направи успех во Лигата на шампионите.
– Невозможно е да бидам тренер на екипа која веќе има тренер. ПСЖ се наоѓа во фаза во која доминира во домашниот шампионат но во Европа не успева да направи успех. Истото е и со Баерн Минхен и Јувентус – објаснува Мурињо.

Португалецот на свој начин го прокоментира и успехот на Маурицио Покетино и Јирген Клоп, чии екипи, Тотенхем и Ливерпул ќе играат во финалето на Лигата на шампионите.
– Ја почитувам работата на Покетино и на Јирген, и двајцата заслужија да се најдат во финалето на ЛШ, но за нивна жал, само еден ќе се радува. Јирген трета година по ред ќе игра во европско финале и не можам да замислам како би се чувствувал доколку и трета година по ред загуби. Што освои Покетино во тренерската кариера за да биде споредуван со мене? – изјави Мурињо.

Прочитајте и...  Барселона идната недела ќе направи сензационален трансфер

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Покрај Брајант и Џиџи загинаа уште седум лица во хеликоптерската несреќа

Слободен печат

Леброн во солзи поради Коби (ВИДЕО)

Слободен печат

Шекил шокиран од смртта на Брајант

Слободен печат

Кошаркарите не играа 24 секунди во чест на Брајант (ВИДЕО)

Слободен печат

Фановите се собираат пред „Стејплс“ центарот, никој не верува што се случи

Слободен печат

Црната Мамба замина во легендите: Кој беше Коби Брајант, еден од најдобрите кошаркари во историјата

Зоран Спасоски

Остави Коментар

five − 1 =

Прочитај повеќе

Покрај Брајант, меѓу загинатите е и неговата ќерка Џиџи

Слободен печат

Ѓоковиќ и Брајант беа големи пријатели, му помогна на тенисерот кога му беше најтешко

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Светот се простува од Брајант со емотивни пораки

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Фудбалерите ќе имаат огромна поддршка против Косово: Се обединија сите македонски навивачки групи

Слободен печат