МУ СЕ ЗАКАНУВАЛЕ ДЕКА ЌЕ ГО СИЛУВААТ: Рускиот војник кој застрела осум колеги не жали за своите постапки

Рускиот војник кој застрела осум колеги во далечниот исток на Русија минатиот месец, нападот го спровел поради тоа што бил понижуван и добивал закани дека ќе биде силуван, стои во неговото сведочење и изјавата на неговиот татко објавена денес, пренесе „Москва тајмс“.

Војникот Рамил Шамсутдинов (20) беше уапсен на 25 октомври во воената база кадешто служеше, и беше обвинет за убиство. Министерството за одбрана на Русија првенствено како мотив за нападот посочи дека војникот имал нервен слом, додека потоа се зборуваше за понижување и наметнување на напорни и понижувачки задачи за војникот во единицата 54160 во градот Горни, во Забајкалскиот крај.

– Тој ден, офицерите ме предупредија дека ќе ме силуваат. Знам дека тоа го правеле на помладите пред мене. Немав каде да одам, што требаше да правам? – наводно рекол Шамсутдинов.

Прочитајте и...  Почина премиерот на Брегот на Слоновата Коска откако му се слошило на седница

Неговиот татко, Салимжан Шамсутдинов, преходно изјави дека „константното и пролонгирано малтретирање на неговиот син го натерало да пука во колегите.

Во изјави за руските медиуми, тој се потсетил дека неговиот син му рекол: „Жал ми тато, не можев да постапам различно. Или тие ќе ме убиеја мене или јас нив“. Шамсутдинов не жалел за неговите постапки, рече неговиот татко.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат