Мишел: Мирот во Либија е од исклучителна важност за ЕУ

Време е за да се консолидира примирјето, да се почитува ембаргото на оружје на ОН и повторно да започне политичкиот процес- напиша на Твитер, Мишел.

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, пред почетокот на конференцијата во Берлин посветена на Либија, изјави дека мирот во оваа земја е од исклучителна важност за Европската Унија.

-Време е за да се консолидира примирјето, да се почитува ембаргото на оружје на ОН и повторно да започне политичкиот процес- напиша на Твитер, Мишел, заблагодарувајќи се на канцеларката Меркел, за организацијата на оваа конференција.

Мишел на оваа конференција присуствува заедно се претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен и шефот на надворешната политика на ЕУ, Жозеф Борел.

-Ова е потребно за Либанците и е од суштинско значење за сигурноста и стабилноста на ЕУ-додаде тој.

 

Прочитајте и...  Одрони и влажни коловози во дебарско - се препорачува внимателно возење

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција