19.8 C
Скопје

Tag : мишел

Вести Свет

Фон дер Лајен и Мишел побараа да се испита потеклото на ковид-19

Слободен печат
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел повикаа да се испита потеклото на пандемијата со ковид-19. Со...
Вести Македонија Слајдер

Шарл Мишел по средбата со премиерот Заев не сакаше да одреди датум за отворање на преговорите меѓу земјава и ЕУ

Слободен печат
Претседателот на Европскиот Совет, по средбата со премиерот Заев, не сакаше да одреди датум за отворање на преговорите меѓу земјава и ЕУ. Тој беше воздржан...
Вести Македонија Слајдер

Заев–Мишел: Да се спроведе одлуката за почеток на пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија

Слободен печат
Иднината на Западен Балкан е во полноправното членство во Европската Унија, а за Северна Македонија и Албанија треба да се спроведе едногласната одлука на земјите...
Вести Свет

Почина францускиот сериски убиец Мишел Фоурнирет

Францускиот сериски убиец Мишел Фоурнирет почина денес во болница во Париз, објави обвинителството. Седумдесет и деветгодишниот  Фоурнирет бил пренесен во затворската болница на 28 април...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Објавени деталите од протоколот за седиштето на претседателката на Европската Комисија: Анкара тврди дека распоредот е направен по барање на ЕУ

Слободен печат
Дипломатскиот инцидент „Софагејт” и притисоците од јавноста ги наведоа службите на претседателот на Европскиот совет да ги објават деталите од протоколот на посетата на двајцата...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО | „Џентлмени“ на дело: Ердоган и Мишел си седнаа на столиците, Фон дер Лајен остана да стои

Слободен печат
При официјалниот состанок на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел...
Вести Свет Слајдер

Мишел: Следната недела ЕУ ќе ги официјализира санкциите кон Русија поради Навални

Слободен печат
Следната недела ЕУ ќе ги официјализира сите рестриктивни мерки против одговорните за апсењето и осудувањето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, сооопшти синоќа претседателот на...
Вести Свет

Мишел: ЕУ ја поддржува целосната имплементација на нуклеарниот договор со Иран

Слободен печат
Претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, денеска изјави дека во разговорите со иранскиот претседател Хасан Рохани потврдил дека ЕУ ја поддржува целосната имплементација на...
Вести Свет

Шарл Мишел: Светот беше фатен неподготвен, потребен е договор за пандемии во рамки на СЗО

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел предложи меѓународен договор за пандемии во рамки на Светската здравствена организација (СЗО). – Бројот на епидемии е зголемен во...
Вести Свет

Мишел: Европа го осудува кукавичкиот напад во Виена

Слободен печат
Европа остро го осудува овој кукавички чин, злосторство врз животот и човечките вредности, рече претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. Веднаш по вечерашниот терористички напад...