Меркел: Ограничувањата на фундаменталните права се удар врз демократијата, но тие беа неопходни

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги опиша ограничувањата на фундаменталните права за време на пандемијата на коронавирусот како удар врз демократијата, но нагласи дека тие беа неопходни.

Во говорот по повод Денот на Уставот, таа изрази рабирање за загриженоста на граѓаните за одземањето на нивните права за време на пандемијата.

– Тие мерки беа неопходни и ние се чувствуваме одговорни за достоинството на народот – истакна Меркел, пренесува ДПА.

Според нејзините зборови, тоа вклучува и спречување на загушување на здравствениот систем, што не се случило.

– Сега мораме да објасниме зошто некои рестрикции уште не се укинати, а зашто некои се ублажени и укинати – додаде Меркел.

Таа нагласи дека пандемијата претставува посебен предизвик можеби најголем во последните 71 година, односно од усвојувањето на Уставот на 23 мај 1949 година.

Прочитајте и...  Градоначалникот на Бутел во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

Во Германија до денес се регистрирани повеќе од 177.700 случаи на инфекција со коронавирус, додека најмалку 8.199 луѓе починале, пренесува ДПА.

 

Прочитај повеќе

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита

МИА Агенција

Турканици пред кумановскиот центар за социјални работи, граѓаните бараат информации за платежни картички

Слободен печат

Двајца загинати во рударска несреќа во Косово

Слободен печат

Нема позитивни кај вработените во градинките во Прилеп, Кривогаштани, Крушево и Македонски Брод

МИА Агенција

До 5, односно до 7 јуни, трае аплицирањето за финансиска поддршка за исплата на плата за мај

МИА Агенција

Ма каква корона, дојдете ни на матурска журка дома!

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Братот на Џорџ Флојд повика на мирни протести: Јас не дојдов овде да дивеам (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопска Апелација продолжи со одржување на јавните седници и расправи

Слободен печат

Намаленото производство на домати и краставици ќе ја крене цената за крајните потрошувачи

Слободен печат

Кадиев: Не се докажа со ништо дека Јанева е наводно виновна

Слободен печат

УХМР најавува потопло време, но со дождови, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

„Најтешкиот дел е се уште пред нас“: Франција очекува пад на економијата од 11 отсто

Слободен печат