9.2 C
Скопје

Манчестер сити има ас во ракавот во преговорите за Халанд

Ерлинг Халанд заедно со Килијан Мбапе се двајцата најбарани фудбалери за кои фудбалските гиганти се очекува да заборават на финансиската криза наредното лето.

Нема ниту еден гигант кој не посакува да дојде до потписот со барем еден од двајцата млади напаѓачи, а еден од клубовите кои сигурно ќе се вклучи во трката е Манчестер сити.

„Граѓаните“ се заинтересирани на лето да го донесат голгетерот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд, кој треба да ја добие улогата на прв напаѓач на тимот бидејќи на лето ќе си замине Серхио Агуеро.

Менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола, има ас во ракавот во преговорите со германскиот тим и тоа благодарение на Џејдон Санчо, пишува „Билд“.
Според германскиот магазин, кога Сити го продаваше Санчо на Борусија вметна клаузула според која треба да им припаднат 15 проценти од наредниот трансфер на англискиот репрезентативец. Наводно сега „граѓаните“ се подготвени да се откажат од тој процент во замена на предност на купување на Ерлинг Халанд.

Прочитајте и...  Новак е единствен кој се бори за нас тенисерите

Според „Билд“ навивачите на Борусија не би требало да стравуваат бидејќи Халанд ќе остане и наредната година, по што во 2022 година ќе се активира откупната клаузула во вредност од 70 милиони евра, што претставува ситниш за играч од калибарот на Халанд. Но, Манчестер сити ќе се обиде да ја надмудри конкуренцијата и ќе се обиде да се договори уште ова лето искористувајќи го адутот наречен Џејдон Санчо.

Поврзани вести

ВИДЕО: Атлетико сигурно чекори кон титулата, падна и Валенсија

Слободен печат

Швеѓаните ја растурија Русија, Франција е силна и без Карабатиќ

Слободен печат

Арсенал замената за Озил ја најде во Реал Мадрид

Слободен печат

Хит фотка: Стоилов и Пешевски во друштво на дебелкото од Конго

Слободен печат

Египет и Парондо одат според планот, реми со Словенија за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Солскјер конечно го победи Клоп, Фернандеш го исфрлли Ливерпул од ФА купот

Слободен печат

Остави Коментар